Geri İtme Uygulaması “Mültecilerin Geri İtilmesinden Hollanda Olarak Biz de Sorumluyuz”

Hollanda Göç İşleri Tavsiye Komisyonu, hükûmete "mültecilerin geri itilmemesi" konusunda ülkenin de sorumlu tutulabilceğini söyledi.

12 Ocak 2022

Hollanda Göç İşleri Tavsiye Komisyonu (ACVZ), hükûmete yolladığı raporunda, Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin geri itilmelerinden ve kötü muameleye uğramalarından Hollanda’nın da sorumlu tutulabileceği uyarısında bulundu. ACVZ, Avrupa Birliği’nin (AB) göçmen politikaları ve sınır güvenliğine ilişkin raporunu yayımladı.

“Hollanda da Hak İhlallerinden Sorumlu Olabilir”

Düzensiz Göçmenler

"Frontex, Göçmenlerin Temel Haklarını İhlal Ediyor"

16 Temmuz 2021

Komisyon, “AB Sınırları Bizim de Sınırımız” başlıklı raporunda, Avrupa’ya geçmek isteyen mültecilerin AB sınır güvenlik birimlerince geri itilmelerinden ve insan hakları ihlallerinden ülke hükûmetinin de sorumlu olabileceği uyarısında bulundu.

Hollanda’nın AB sınır güvenliğini sağlayan Frontex ve diğer kurumlara personel yolladığı belirtilen raporda, göçmenlere karşı yapılan hak ihlalleri nedeniyle Hollandalı yetkililerin tazminat yüküyle karşılaşabileceği ifade edildi.

Ülke hükûmetine Birlik düzeyinde daha fazla çabalaması tavsiye edilirken, göçmenlerle ilgili mevcut AB sınır politikalarının uluslararası standartlarla ve AB değerleriyle çatıştığı belirtildi.

Hollanda Parlamentosunda Rapor Ele Alınacak

Hollanda

Hollanda'da 299 Gün Sonra Hükümet Resmen Kuruldu

10 Ocak 2022

Komisyon Üyesi John Morijn, raporla ilgili basına yaptığı açıklamada, AB kurumlarına karşı yerel mahkemelerde dava açılamaması sebebiyle mağdurların üye ülkelere karşı dava açtıklarını ifade etti.

Komisyon, raporun ve tavsiyelerin parlamentoda yapılacak toplantıda görüşüleceğini açıkladı. ACVZ, Hollanda hükûmetine ve diğer kurumlara göç politikalarıyla ilgili rapor ve görüşler hazırlayan bağımsız bir kurul olarak çalışmaktadır. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |