Yunanistan Geri İtilen Göçmenlerin Donarak Ölümüne Kısıtlı Uluslararası Tepki

Yunanistan sınırından geri itilen göçmenlerin donarak ölmesine gelen uluslararası tepkiler, dolaylı ve sınırlı olmakla eleştiriliyor.

4 Şubat 2022

Yunan sınır birlikleri tarafından geri itilen 19 düzensiz göçmenin donarak hayatını kaybetmesine verilen uluslararası tepkilerde, bir yandan kayıtsız kalınamazken, diğer yandan olayın sorumlusu olarak Yunanistan‘a doğrudan atıfta bulunulmaması dikkati çekti.

“Geri İtilen Göçmenlerin Ölümü Acilen Araştırılmalıdır”

GERİ İTMELER

"Geri İtmeleri Araştırmak İçin Bağımsız Mekanizmalar Kurulmalı"

20 Ekim 2021

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Liz Throssell, yaptığı açıklamada, “Göçmen ölümlerine ilişkin raporlar gerçekten çok üzücü ve ilgili makamlar tarafından acilen araştırılmalıdır. Burada yaşananlar hakkında doğrudan bir bilgimiz yok. Ancak, bildiğiniz gibi, BM İnsan Hakları Ofisi, devletlerin uluslararası sınırlarında yargı yetkisini kullanma hakkına sahip olduğunu ancak bununla beraber, bunu insan hakları yükümlülükleri ışığında yapmaları gerektiğini defalarca vurguladı.” ifadelerini kullandı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Shabia Mantoo da düzensiz göçmenlerin donarak ölmesini “yürek parçalayıcı” olarak niteledi. Sözcü Mantoo, “Haberler karşısında şoke olduk ve derin üzüntü içindeyiz.” ifadesini kullandı.

Mantoo, Yunanistan‘da yaşanan olaya ilişkin ilgili tüm taraflarla konuyu takip ettiklerini belirterek, “Acil bir soruşturma çağrısında bulunuyoruz. Mülteci ve göçmenlerin hayatlarının, haklarının, güvenliklerinin ve esenliklerinin korunmasını ve ilk sıraya konulmasını sağlamaya yönelik çağrımızı yineliyoruz.” dedi.

BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) Sözcüsü Safa Msehli de dehşete düştüklerini belirtti.

Almanya’dan Olayın Aydınlatılması Çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Alman hükûmetinin Yunanistan-Türkiye sınırındaki ölüm haberlerinin, Alman hükûmeti tarafından endişeyle not edildiği belirtilerek, “Olayın ayrıntılarının açıklığa kavuşturulması önem taşımaktadır.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, prensip olarak, her türlü sınır korumanın her koşulda insani standartları karşılaması ve uluslararası ve Avrupa hukukunun geçerli hükümlerine uygun olmasının merkezi öneme sahip olduğu kaydedildi.

AB, Soruşturma Talep Ediyor

AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper, günlük basın toplantısında, düzensiz göçmenlerin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını söyledi.

“Doğruluğu teyit edilirse bu tür muameleler hoş görülemez.” diyen Hipper, AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson’un Yunanistanlı muhatabıyla yakın temasta olduğunu belirtti.

Mülteciler

"Yunanistan'da Sığınmacılara Uygun Barınma Şartları Sağlanmıyor"

21 Ocak 2022

Hipper, “konuyla ilgili yakın temasın ne anlama geldiği” sorusu üzerine, Johansson’un Fransa’da düzenlenen gayriresmi AB Adalet ve İçişleri Bakanları Konseyi Toplantısı sırasında Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ile olayı anlamak üzere konuştuğunu ifade etti.

Toplantının ardından Johansson, “Göçmenler muhtemelen AB’ye girmeye çalışırken hayatını kaybetti. Bu konuyu burada bulunan Yunan bakana açtım. Konuyla ilgili bilgisi olup olmadığını sordum. Çok az bilgisi vardı. Ama bildiği kadarıyla göçmenlerin Yunanistan sınırına doğru gelmediklerini söyledi. Durumu soruşturmalıyız ve daha fazla şey öğrenmeliyiz.” dedi ve şöyle devam etti:

“Evet, sınırlarımızı korumalı ve düzensiz varışları önlemeliyiz. Ama aynı zamanda bunu değerlerimize uygun şekilde yapmalı ve iltica başvurusu hakkını korumalıyız. Çok fazla insan ölüyor.”

Yunanistan Geri İttiğini İnkar Ediyor

Mitarakis, Johansson ile görüşmesinin ardından açıklama yaparak, “Avrupa sınırlarını geçmeye çalışırken insanların hayatlarını kaybettiği trajik olay hakkında Türk yetkililerin yaptığı açıklamalar kabul edilemez. İllegal geçişleri engellemek, Türkiye’nin sorumluluğudur.” diye konuştu.

Yunan bakan olay günü yaptığı yazılı açıklamada da Türkiye tarafından duyurulan olayı bir “yalan propaganda” olarak nitelendirmişti. Söz konusu göçmenlerin hiçbir zaman Yunanistan sınırına ulaşmadığını ileri süren Mitarakis, “Sınıra ulaştıkları ya da Türkiye’ye geri itildiklerine dair şüpheler tamamen asılsızdır.” iddiasında bulunmuştu.

19 Düzensiz Göçmen Yaşamını Yitirmişti

FRONTEX

AB Sınırlarında Yaklaşık 160 Bin Yasa Dışı Geçiş Tespit Edildi

24 Kasım 2021

Edirne’nin Paşaköy köyü Mandakoru mevkisinde önceki gün donarak ölen 11 düzensiz göçmenin cansız bedeni bulunmuştu. Hastaneye kaldırılan 1 düzensiz göçmen de müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, donarak hayatını kaybeden göçmenlerin ayakkabıları ve elbiselerinin çıkarıldığını, Yunan sınır birlikleri tarafından geri itildiğini ifade etmişti.

Ekipler aynı bölgede dün de donarak ölen 7 düzensiz göçmenin cansız bedenini bulmuştu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |