Afganistan BM’de Gündem Afganistan İçin İnsani Yardım ve Zorunlu Göç

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü, Afganistan için 589 milyon dolar yardım talebinde bulundu.

9 Şubat 2022

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Afganistan topraklarında yerinden edilen sivillere acil insani yardım ve koruma sağlamak için en az 589 milyon ABD doları yardım gerektiğini açıkladı.

İnsani Yardım Planı

Afganistan

Taliban’dan Kaçan Afganların Çaresiz İltica Mücadelesi

17 Kasım 2021

IOM’den yapılan yazılı açıklamada, ilk olarak Eylül 2021’de ilan edilen ve yeniden gözden geçirilen Afganistan ve Komşu Ülkeler için Kapsamlı Faaliyet Planı’na (CAP) dair bilgi verildi.

Taliban’ın Ağustos 2021’de ülkede kontrolü ele geçirmesinden bu yana ülke içinde ve komşu ülkelere zorunlu göç etmiş 3,6 milyon kişinin acil insani yardım ve korumaya muhtaç olduğu belirtilen açıklamada, CAP’ın Afganistan ve komşu ülkelerde göç ve yerinden edilmenin yarattığı krizi hafifletmeye odaklanacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, insani kriz mağduru kişilere yardım ulaşabilmesi için en az 589 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

“Sistematik Çöküş ve İnsani Facia Riski”

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

Görüşlerine yer verilen IOM Operasyonlar Direktör Yardımcısı Ugochi Daniels, “Afganistan’da süregelen kriz hem ülke içinde hem de komşu ve bölge ülkelerinde insani ihtiyaçları artırmakla birlikte zorunlu göç riskini de tetikliyor.” ifadelerine yer verdi.

Daniels, Ağustos 2021’de başlayan krizden bu yana Afgan nüfusunun yarısından fazlasının insani yardıma muhtaç olduğunun altını çizerek, “Afganistan, neredeyse toplumun tamamı yoksulluğa sürüklenirken sistematik çöküş ve insani facia riskiyle yüzleşmektedir.” ifadesini kullandı.

Afganistan ve Komşu Ülkeler için Kapsamlı Faaliyet Planı, Afganistan’da yerinden edilen siviller başta olmak üzere İran, Kazakistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’daki Afgan mültecilere ulaşmayı hedefliyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |