Başörtüsü Yasağı Tıp Öğrencilerinden “Hastanelerde Başörtüsü Yasağı Kaldırılsın” Çağrısı

Almanya Bochum Ruhr Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilciliği başörtülü öğrencilerin staj başvurularını reddeden hastaneler grubuna açık bir mektupla bu ayrımcılığı sonlandırma çağrısı yaptı.

2 Mart 2022

Almanya’da son aylarda kamu hizmetlilerinin başörtüsü takmasına dair tartışmalarda sıkça adı geçen Herne şehrindeki Marien Hastanesi’nin tavrı tepki çekiyor. Bochum Ruhr Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilciliği hastanenin yasakçı tutumunu eleştirerek sonlandırılması çağrısında bulundu.

Almanya

Almanya’da Memur Yasası’nda Gizli Başörtüsü Yasağına Tepkiler

10 Mayıs 2021

“Başörtüsü Yasağı Bir Ayrımcılık”

Rhein-Ruhr Bölgesi St. Elisabeth Katolik Klinikler Grubu bünyesindeki Marien Hastanesi yönetimi, staj yapmak isteyen başörtülü öğrencileri başörtüsü sebebiyle reddetmişti. Öğrenci temsilciliği tarafından St. Elisabeth Katolik Klinikler Grubuna hitaben yayımlanan açık mektupta, hastanelerdeki başörtülü stajyer ve çalışanlara yönelik bu kararın durdurulması yönünde çağrıda bulunuldu. Söz konusu yasağın bir ayrımcılık olduğu ve Müslüman kadınların maruz kaldığı eşitsizliğin bu şekilde daha da pekiştirildiği belirtildi.

Mektubun devamında, “Bireysel kariyer perspektiflerini hedef alan bu kısıtlamalar, temsilciliğimiz tarafından kabul edilemez.” ifadeleri kullanıldı.

Başörtüsü Yasağının Kaldırılması Talep Edildi

Almanya'da Başörtüsü

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin Hukukta “Tarafsızlık” Masalı

2 Nisan 2021

Mektupta bu ayrımcı kararın “tarafsızlık ilkesine” atıfta bulunarak alınması da eleştirilerek, “21. yüzyılda akademik kurumlarda toplumdaki çeşitliliği yansıtmak önemli. Özellikle akademik bir sağlık kurumu olarak söz konusu hastanenin iyi bir örnek teşkil etmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Öğrenci temsilciliği, hasteneye, başörtüsüne karşı tutumunu gözden geçirmesi talebinde bulundu. Temsilcilik son olarak, gelecekte kendisini “Üniversite Hastanesi” olarak adlandırmak isteyen kurumların, her köken ve inançtan bütün tıp öğrencilerine iş imkânı sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

Basına yansıyan son hadisede, Marien Hastanesi’nde 3 aylık süreyle staj yapmak isteyen Melda isimli genç kadın, göreve başladıktan 2 hafta sonra başörtüsü nedeniyle hastaneden uzaklaştırılmıştı. Başörtüsünü çıkarma talebini reddeden genç kadın, stajını tamamlayamamıştı. (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |