Almanya Ukrayna’dan Berlin’e Ulaşan Mültecileri Gönüllüler Karşılıyor

Rusya’nın açtığı savaş nedeniyle Ukrayna’dan kaçarak Almanya’nın başkenti Berlin’e ulaşan mültecileri tren istasyonunda gönüllüler karşılıyor.

admin 6 Mart 2022

Ukrayna sınırından Polonya’ya geçen mültecilerin bir bölümü tren ve otobüslerle Berlin’e geliyor. Berlin Merkez Tren İstasyonu’nda (Berlin Hauptbahnhof) trenden inen mültecileri gönüllüler karşılıyor.

Aralarında çocukların da bulunduğu çoğu Ukraynalı mülteci, daha sonra tren istasyonunda gönüllüler rehberliğinde kendilerine ayrılan bölüme götürülüyor. Bu bölümde Berlin halkı ve sivil toplum kuruluşları tarafından bağışlanan temizlik, hijyen, giyecek ve çocuklar için oyuncak gibi malzemelerin yanında yiyecek ve içecekler mültecilere sunuluyor.

Mültecileri Evlerinde Misafir Etmek İsteyenler Ellerinde Dövizlerle Bekliyor

Fransa

"AB Ukraynalılar İçin Seferber Olurken Yüzlerce Mülteci Sınırlarda Ölüyor"

6 Mart 2022

Gönüllülerin bir kısmı mültecilere yemek ve içecek dağıtırken diğer bir kısmi mültecilerin kentte nereye gidebilecekleri konusunda bilgi veriyor. Diğer taraftan mültecileri evinde misafir etmek veya barınacak yer sunmak isteyen birçok Berlinli de tren istasyonunda ellerinde dövizlerle bekliyor. Dövizlerin üzerinde ne kadar kişinin misafir edilebileceği yazıyor.

İki çocuklu bir anneyi evinde misafir etmek isteyen Annika, yaptığı açıklamada, “2-3 kişinin daha kalabileceği yeterince büyük bir evimiz var.” dedi. Yiyeceklerin dağıtıldığı bölüme ekmek getiren Andreas Kern de mültecilere yönelik ellerinden geleni yapmaya çalıştığını belirterek gün içinde doktorlardan topladıkları ilaçları Polonya-Ukrayna sınırına gönderdiğini belirtti.

Bağışladığı 4 poşet ekmekle ilgili de konuşan Kern, oturduğu binada bir fırın işletildiğini anlatarak “Fırıncı ile konuştum. Bir simit aldığımda ne vereceğini sordum. Tüm küçük ekmeklerini verdi. (Mülteciler) Buraya ulaştıklarında bir süre dinlendikten ve yiyecek-içecek verilmesinin arından daha iyi düşüncelere sahip olurlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Mültecilerin İlk Buraya Geldiklerini Biliyorduk. Biz de Buraya Geldik.”

Arkadaşıyla yemek dağıtımına gönüllü olarak destek veren Marlene Förster de yardımcı olmak için bir şeyler yapmak istediklerini ifade ederek “En iyi nerede yardım edebiliriz diye düşündük. Mültecilerin ilk buraya geldiklerini biliyorduk. Biz de buraya geldik. Neye ihtiyaç duyulduğunu sorduk. İlk başta alışveriş yaptık. Burada personel eksik olduğunu gördük ve burada yardım ediyoruz.” diye konuştu.

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

Berlin’de yaşayan ve mülteci çocuklara oyuncuklar getiren Polonyalı Alexandra Garyga da çocukları sevindirmek istediğini aktararak, “Zorda kaldıkları zamanı unutmaları için buraya gelen çocuklara yardım etmek istedim. Burada güzel bir vakit geçirmeleri için.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkeye 18 binden fazla mülteci geldiğinin kaydedildiği ancak Avrupa Birliği (AB) içinde sınır kontrolleri yapılmadığından bu sayının daha yüksek olabileceği bildirildi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |