'Hindistan'

Hindistan’da Yüksek Mahkeme: “Başörtüsü İslam’ın Bir ‘Esası’ Değil”

Hindistan'ın Karnataka eyaletinde mahkeme, okullarda Müslüman öğrencilere getirilen başörtüsü yasağına onay verdi.

Fotoğraf: PradeepGaurs / Shutterstock.com

Karnataka Yüksek Mahkemesi, eyaletteki okullarda uygulanan başörtüsü yasağına ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme, kararında, başörtüsü takmanın İslam için bir “esas” olmadığını iddia etti.

Bu arada Karnataka yönetimi, eyaletin başkenti Bengaluru’da “kamu düzeninin ve huzurun sağlanması için” bir hafta boyunca kalabalıklar hâlinde toplanmayı yasakladı. Yönetim, Mangalore kentinde de 15-19 Mart tarihlerinde kalabalıklar hâlinde toplanmaya izin verilmeyeceğini duyurdu.

Karnataka Eyaletinde Başörtüsü Yasağı

Eyalet genelinde uzun süredir uygulanan başörtüsü yasağı, 1 Ocak’ta devlete ait Udupi Kadın Yüksekokulundaki Müslüman öğrencilerin derslere başörtüsüyle girmesi üzerine gündeme geldi. Karnataka’da diğer okullarda da Müslüman kız öğrencilerin başörtülü derslere girmesi üzerine Hindu öğrenciler buna tepki göstererek derslere safran rengi şalla girmeye başlamıştı.

Udupi’deki okul yöneticileri, hükûmet yetkilileri ile öğrenci ve aileleri arasında 19 Ocak’ta yapılan toplantıda çözüme varılamamış, 5 kız öğrenci okul dışında protestolara başlamıştı. Eyalet hükûmeti, 26 Ocak’ta uzman paneli kurmuş; panel görüşünü bildirene kadar başörtülü öğrencilerin üniforma kurallarına uyması ve okula başörtüsüz girmesi istenmişti.

Söz konusu öğrenciler, 31 Ocak’ta Karnataka Yüksek Mahkemesine başvurarak başörtüsünün Hindistan anayasasının sağladığı temel bir hak olduğunu savunmuştu. Mahkeme, başörtüsü gerginliğinin yaşandığı eyalette öğrencilerin konuya dair karar açıklanıncaya kadar başörtüsüyle okullara giremeyeceğini bildirmişti.

Mahkeme başkanı, yetkililere eyalette başörtüsü yasağı gerginliği nedeniyle ara verilen eğitimlere devam edilmesi talimatı vermişti.

Hindistan’ın yaklaşık 1,4 milyar olan nüfusunun neredeyse yüzde 14’ü Müslümanlardan oluşuyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#2

*Tüm alanları doldurunuz

  • Hindistan’da başörtüsü yasağı müslüman kızların eğitimini engelliyor | Daily Ummah
    2022-04-05 22:29:53

    […] Karnataka Yüksek Mahkemesinin başörtüsü yasağına ilişkin kararının 15 Mart’ta açıklandığını ancak okul yönetimlerinin bu tarihten önce de yasağı […]

  • Hindistan’daki başörtüsü yasağı müslüman kızların eğitimini engelliyor | Daily Ummah
    2022-04-05 10:43:17

    […] Karnataka Yüksek Mahkemesinin başörtüsü yasağına ilişkin kararının 15 Mart’ta açıklandığını ancak okul yönetimlerinin bu tarihten önce de yasağı […]

Son Yüklenenler