Birleşik Krallık Birleşik Krallık’taki 7 Milyon Öğrencinin Yeni Başkanı Shaima Dallali

7 milyon öğrecinin temsil kurumu olan Birleşik Krallık Ulusal Öğrenci Birliğinin başkanlığına üçüncü defa Müslüman bir üye seçildi.

30 Mart 2022

Birleşik Krallık Ulusal Öğrenciler Birliği (NUS), Liverpool şehrinde gerçekleşen yıllık genel kurulda yapılan oylamanın ardından yeni başkanı seçti: Shaima Dallali.

Tunuslu bir baba ve Sudanlı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Dallali, Birleşik Krallık’a 2000 yılında geldi ve daha sonra Londra Şehir Üniversitesinde Hukuk alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Eğitime Erişim Hakkına Dikkat Çekti

Dallali, NUS’un yeni başkanı seçilmesinin ardından sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda,  “Başkanı seçilmekten son derece onur duydum ve gururlandım. Eğitime erişim, kim olduklarına ve nereden geldiklerine bakılmaksızın herkese verilmesi gereken bir haktır.” ifadelerini kullandı.

Eğitim sürecindeki adaletsizliklere meydan okumanın öğrenciler olarak kendi vizyonlarının bir gerekliliği olduğunu belirten Dallali, gerek öğrencilerin gerek öğretim kadrosu ve personelin erişilebilirlik konusunda takıldığı kurumsal sorunlara karşı çıkma imkanına sahip olduklarını da söyledi.

Dallali NUS’un Üçüncü Müslüman Başkanı

NUS an itibarıyla Birleşik Krallık’taki 7 milyon öğrencinin temsil kurumu konumunda ve dünya çapında en büyük öğrenci kuruluşlarından biri.

UNICEF

Kovid-19'un Eğitime Etkisi: 405 Milyon Çocuk Hâlâ Okulda Değil

30 Mart 2022

Genel kurulda yapılan bu oylamayla birlikte Dallali, 2016’da Malia Bouattia ve 2019’da Zemzam Ibrahim’in ardından kuruluşun başkanlığına seçilen üçüncü Müslüman oldu.

Temmuz ayında görevine başlayacak olan Dallali’nin görev süresi 2 yıl olacak. Yüzde 84,5’lik bir katılımla gerçekleşen oylamada, NUS’un bünyesindeki öğrenci birliklerine üye 636 delege seçmen statüsündeydi. Kovid-19 salgını sebebiyle genel kurul, NUS’un 2 yılın ardından yüz yüze gerçekleştirilen ilk toplantısı oldu.  (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |