Fransa Müslümanları Fransa’da Gündem İslamofobinin Müslümanları Göç Etmeye İtmesi

Fransa'da İslamofobinin Müslümanların ülkeyi terk etmesine yol açtığı görüşü, medya kuruluşları tarafından ele alınmaya devam ediliyor.

30 Mart 2022

ABD merkezli yazılı medya kuruluşu New York Times’ın şubat ayında, Fransa‘da ayrımcı ve İslamofobik muameleye maruz kaldıkları için çok sayıda Müslüman’ın ülkeyi sessizce terk ettiğine dair haberinin ardından, Fransız medyası da bu şekilde göç eden Müslümanlara mikrofon uzattı.

Fransız Journal Du Dimanche (JDD) gazetesinin ardından Franceculture, ülkede kendilerini güvende hissetmedikleri ve dinlerini özgürce yaşayamadıkları için Fransa‘dan Birleşik Krallık’a taşınan Amar ve Nadia’ya ulaştı.

Mağaza Müdürü, Terörle Mücadele Polisine İhbar Etmiş

Fransa

“Cumhuriyet Değerleri” Gölgesinde Fransa Müslümanları

26 Mayıs 2021

Başkent Paris’in de dahil olduğu Ile-de-France bölgesinin Meudon-la-Foret kentinde büyüyen ancak artık Birleşik Krallık’ın Leicester kentinde danışmanlık yapan Amar, ailesinden dinî eğitim almadığını, 20’li yaşlarından itibaren dine yöneldiğini anlattı.

Bir mağazada satış müdürü olarak çalışan Amar, mağazanın tuvaletlerinde patlayıcı malzeme bulunmasının ardından, iş arkadaşlarının ona İslamofobik şakalar yaptığını, “Bin Ladin” dediğini ancak kendisinin bunu komik bulmadığını belirtti.

Amar, mağaza müdürünün, adını terörle mücadele polisine vermesi üzerine 24 saat gözaltına tutulduğunu belirterek Paris’te terör saldırılarının yaşandığı 2015’teki durumun daha da kötüleştiğini aktardı.

“Görünüşümüzle Yargılanıyoruz”

Fransa‘da her zaman görünüşümüzle yargılanıyoruz, beyaz birinin sakalı varsa bu moda olduğu içindir ama beyazlar haricindekiler hemen ‘İslamcı’ olarak damgalanıyor.” ifadesini kullanan Amar, Arapça ve Kuran öğreten bir derneğin başkanı olduğu için 2015’te bir kez daha gözaltına alındığını kaydetti.

Amar, bir süreliğine Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşadıktan sonra döndüğü 15 Kasım 2015’te gecenin 2’sinde evine polis baskını yapıldığını, bunun, Fransa‘yı terk etmeye götüren süreçte bardağı taşıran damla olduğunu dile getirdi.

Artık o noktada Birleşik Krallık’a göç etmeye karar verdiğini söyleyen Amar, Fransa‘yı bazen özlese de ülkede hakim olan güvensizlik ortamını özlemediğini söyledi.

Amar, Leicester’e son yıllarda yerleşen belki 2 bine yakın Müslüman Fransız aile olduğunu, Fransa‘da gelecek yıllarda daha az İslamofobi olmasını umduklarını ifade etti.

Başörtüsü Nedeniyle İlk İş Mülakatında Elendi

Paris’in banliyölerinde büyüyen 32 yaşındaki Nadia da gençliğinde kendi isteğiyle başörtüsü takmaya başladığını ancak 18 yaşındaki ilk iş mülakatında insan kaynakları biriminin kendisiyle bu nedenle görüşmediğini anlattı.

Kendisine yapılan muameleyi değiştirmek için insan kaynakları uzmanı olma yolunda ilerlediğini ifade eden Nadia, Paris’te büyük şirketlerde çalışmaya başladığında da başörtüsünü çıkarmasının istendiğini aktararak “Kimliğimin bir parçasını reddetmek zorundaymışım gibi hissettim.” dedi.

Fransa'da İslam

İslamofobinin Gölgesinde: Fransa’da Müslümanların Uzun Yolu

1 Kasım 2020

Nadia, 2015 saldırıları sonrası oluşan ortam, “ayrılıkçılık” etrafındaki siyasi söylemler ve sokakta başörtüsüne yönelik hakaretler nedeniyle Brexit’ten kısa süre önce İngiltere’ye göç etmeye karar verdiğini aktardı.

Hâlen Londra’da çok uluslu bir şirketin insan kaynakları biriminde çalışan Nadia, gelecekte Fransa‘daki ailesinin yanına dönmek istediğini belirterek “Gelecekte umarım, İslam ve başörtüsü kamusal tartışmaların bir parçası olmayacak.” ifadesini kullandı.

Öte yandan JDD’nin 16 Şubat’ta, “Erdoğan’ın ülkesine sığınan genç Fransız Müslümanlar” başlığıyla yayımladığı haberde, Fransa‘dan, Müslüman olmaları nedeniyle yaşadıkları baskıdan kaçarak Türkiye’ye gelen eğitimli, girişimci ve üretken Müslümanlar konu alınmış, Türkiye’nin uzun zamandır bu kişileri cezbettiği belirtilmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |