Birleşik Krallık Hükûmetin Düzensiz Göçmenleri Ruanda’ya Gönderme Planı Tepki Çekti

Birleşik Krallık'ta hükûmetin düzensiz göçmenleri Ruanda'ya gönderme planına sert tepki gösteren insan hakları örgütleri, sivil toplum kuruluşları (STK) ve muhalefet, yeni göçmen planının "şok edici, insanlık dışı ve gerçeklikten uzak" olduğunu belirtti.

admin 15 Nisan 2022

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütünden, İngiliz hükûmetinin ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmen veya sığınmacıların Ruanda’ya yerleştirme planına ilişkin yapılan açıklamada, söz konusu kararın, “şok edici derecede yanlış düşünülmüş” olduğu bildirildi.

Örgütün Birleşik Krallık Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Steve Valdez-Symonds, konuya ilişkin açıklamasında, sığınma işlemleri için insanları başka bir ülkeye göndermenin, “sorumsuzluğun doruğu” olduğunu, hükümetin ise şu anda iltica konularında “insanlıktan ve gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu” gösterdiğini belirtti.

Valdez-Symonds, “Kaçakçılık çeteleriyle mücadele konusundaki yorgun söylemiyle hükûmet, diğer ülkelere kıyasla çok az insanın Birleşik Krallık’ta sığınma talebinde bulunduğu gerçeğini görmezden gelirken, bu çetelerin kar etmesini sağlayan politikalara devam ediyor.” ifadesini kullandı.

“Yeni Göçmen Planı, Korkak, Barbarca ve İnsanlık Dışı”

Birleşik Krallık merkezli sivil toplum kuruluşu “Refugee Action”dan yapılan açıklamada da düzensiz göçmenlerin kilometrelerce uzaklıktaki Ruanda’ya para karşılığı gönderilme planının, zulüm ve savaştan kaçan insanlara muamelenin “korkak, barbarca ve insanlık dışı bir yolu” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Sözde ‘Küresel Birleşik Krallık gezegendeki en savunmasız insanlardan bazılarına yardım etmek için kendi payına düşeni yapmak yerine, sorumluluklarını Avrupa’nın eski sömürgelerine devrediyor.” ifadesine yer verildi.

“İngiliz Hükümetinin ‘Zalim ve Çirkin’ Kararı Karşısında Dehşete Düştük”

Mülteci Konseyi (Refugee Council) Başkanı Enver Solomon da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hükûmetin ülkemize sığınmak isteyenleri Ruanda’ya göndermeye yönelik ‘zalim ve çirkin’ kararı karşısında dehşete düştük.” ifadesini kullandı.

Solomon, hükûmetin yeni göçmen planını derhal yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunarak, “Bunun yerine hükûmet, hayatlara zarar vermek ve insan haklarına değer veren bir ülke olarak itibarımızı zedelemek yerine, düzenli, insani ve adil bir sığınma sistemi yürütmeye ve insani vizeler gibi güvenli yollar geliştirmeye odaklanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefet: “Plan İşe Yaramaz ve İnsafsız”

Düzensiz Göçmenler

Birleşik Krallık Ülkedeki Düzensiz Göçmenleri Ruanda'ya Gönderecek

14 Nisan 2022

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer da Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın, yeni göçmen planıyla, Kovid-19 kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezasının ardından dikkatleri üzerinden başka yöne dağıtmaya çalıştığını öne sürdü. Starmer, söz konusu planı “işe yaramaz” ve “insafsız” olarak nitelendirdi.

İşçi Partisi’nin eski lideri milletvekili Jeremy Corbyn de hükümetin, çatışmalardan kaçan mültecileri Ruanda’ya gönderme planının “utanç verici ve zalimliğin de ötesinde” olduğunu dile getirdi. Corbyn, “Barış ve merhamet dolu bir dünya inşa etmeliyiz. Emniyet ve güvenlik arayanları başka bir ülkeye gönderme yapma planlarına direnilmeli.” ifadelerini kullandı.

Başkentte Protesto

Birleşik Krallık’ın düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planı, başkent Londra’da protesto edildi. İçişleri Bakanlığı binası önünde toplanan göstericiler, göçmen ve mülteciler lehine slogan attı. Bakanlığı planı durdurmaya çağıran göstericiler, “tehlikeden kaçmak suçsa yasada sorun vardır”, “hepimiz biriz” ve “sınırları kaldırın” yazılı dövizler taşıdı.

Bir gösterici, “Hükûmetin önerdiği şey, tam bir rezalet, insanlık dışı, acımasız ve insan kaçakçılarına bir hediye. Çünkü onlar, bunu sadece bir iş fırsatı olarak görecek. İngiltere’deki çoğu Yahudi, mültecilerin çocukları. Ben de bir mültecinin torunuyum. Bu ülke bizi içtenlikle karşıladı. Biz de gelecek nesilleri baskıdan kaçarken içtenlikle karşılamayız.” ifadesini kullandı.

“Devlet Kendi Politikalarıyla Çocukları Öldürüyor”

Gösterici, planın düzensiz göçmen ve sığınmacıların Birleşik Krallık’a gelmesini önleyemeyeceğini ifade ederek, “Çünkü bunlar, zaten hayatlarını riske atan insanlar. İnsanlar korkunç koşullardan kaçıyor, hiçbir şey onları durduramaz. Yapmamız gereken; insanların intihar botlarıyla değil denizaşırı iltica başvurusunda bulunabilecekleri ve buraya güvenli şekilde gelebilecekleri mantıklı sisteme sahip olmak. Devlet, kendi politikalarıyla çocukları öldürüyor.” değerlendirmesinde bulundu. Başka bir eylemci de planın, “kesinlikle iğrenç” olduğunu belirterek, “Maliyeti çok. Burada insanlara yardım etmekten daha da pahalı. Tamamen ideolojik.” dedi.

Planın Başbakan Boris Johnson’ın Kovid-19 kısıtlamalarını ihlal etmekten ceza aldığı için “başının belaya girdiği gerçeğini örtbas etmek için ortaya atıldığını” savunan eylemci, şunları söyledi: “Bu yüzden bugün duyuruyorlar. Bunu hayata geçirirlerse acı çekecek mülteciler olacak. Boğularak ölmek onları vazgeçirmiyorsa bu (plan) onları neden vazgeçirsin? Kesinlikle saçma. İnsanların Manş Denizi’nden küçük teknelerle geçmelerinin nedeni, buraya gelmenin yasal yollarının kapatılmış olması. Yasal yolları yeniden açılırsa insanlar yasal olarak gelip burada işlemlerini yapmaktan mutlu olacaklardır.” Polisin güvenlik önlemi aldığı gösteri, daha sonra sona erdi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |