Kanada Kanada Müslümanlar Derneği İslamofobik Vergi Denetimine Karşı Dava Açtı

Kanada Müslümanlar Derneği, Kanada Gelir Kurumu tarafından başlatılan İslamofobik vergi denetimine karşı hukuk mücadelesi başlattı.

admin 14 Nisan 2022

Kanada Müslümanlar Derneği (MAC) Başkanı Nabil Sultan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kanada Gelir Kurumunca 2015’te başlatılan ve hâlen süren denetimin ön yargı ve İslam karşıtı yaklaşımlarla lekelendiğini ifade etti. Sultan, Gelir Kurumunun uygulamalarının Kanada Haklar Bildirgesi’ne aykırı olduğunu ve bu nedenle yasal mücadele başlattıklarını söyledi.

Başörtüsü Yasağı

Kanada'da Başörtüsünü Yasaklayan Laiklik Yasasına Tepki

5 Ocak 2022

Derneğin, denetim sonrası hayır kurumu statüsünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu ve bunun da “varoluşsal bir tehdit” oluşturduğunu söyleyen Sultan, şöyle konuştu: “Gelir Kurumunun haksız bir kararı bir gecede binlerce Kanadalının hayatını etkileyecek. Böyle bir karar, derneğin ağındaki okullara, camilere ve toplum merkezlerine devam eden 150 binden fazla Kanadalıya sunulan hizmetleri tehlikeye atacak. Ayrımcı olmayan bir denetim görmek istiyoruz. Bu ülkede herhangi bir dinî hayır kurumu gibi muamele görmek istiyoruz.”

Ramazan Bayramı Kutlamalarını ‘”Dinî Etkinlik” Olarak Görmemişler

Dernek avukatı Geoff Hall da CBC’ye yaptığı açıklamada, yürütülen denetimi Müslümanların önderliğindeki hayır kurumlarına karşı yaygın sistemik ön yargının açık kanıtı olarak tanımladı.

Gelir Kurumu denetçilerinin, Ramazan Bayramını kutlamak için düzenlenecek etkinlikleri ‘’dinî olmaktan ziyade sosyal nitelikte’’ etkinlikler olarak tanımladıklarını kaydeden Hall, “Bir an için denetçilerin, bir Hristiyan derneğine Noel partilerinin yeterince Hristiyan olmadığını söylendiklerini hayal edin.” dedi.

Almanya

"Aşırı Sağcılar Taraftar Toplayabilmek İçin İslamofobiyi Kullanıyor"

11 Nisan 2022

Hall, denetimin, sırasıyla din özgürlüğü ve eşitlik hakkını yasalarla garanti eden Haklar ve Özgürlükler Şartı’nın 2. ve 15. bölümlerini ihlal ettiğini belirterek, davanın Ontario Yüksek Mahkemesinde görüleceğini bildirdi.

Dava ile Trudeau’nun İslamofobi Zirvesi’ndeki Açıklamaları Test Edilecek

Başbakan Justin Trudeau Temmuz 2021’de düzenlenen İslamofobi Ulusal Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Hükûmet içinde sistemik ırkçılığı ve İslamofobiyi ortadan kaldırmak için yapılacak iş olduğuna dair hiçbir şüphe yok. Kanada Gelir Kurumu’ndan güvenlik kurumlarına kadar kurumlar insanları desteklemeli, onları hedef almamalı.” demişti.

Kanada Müslümanlar Derneğinin açtığı dava, Trudeau’nun açıklamasından sonraki ilk hukuki gelişme olması ve federal kurumların Müslüman organizasyonlara yaklaşımları bakımından bir gösterge olacak.

Kanada Müslümanlar Derneği, Ontario, Quebec, Alberta ve British Columbia eyaletlerinde, cami, gençlik merkezi, okul ve toplum merkezlerinden oluşan geniş bir hizmet ağına sahip. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |