Düzensiz Göç Birleşik Krallık’a Düzensiz Göç Akınları Devam Ediyor

Birleşik Krallık'ın ilan ettiği göçmenleri Ruanda'ya gönderme planına rağmen düzensiz göçmenlerin ülkeye gelişleri devam ediyor.

17 Nisan 2022

Birleşik Krallık’ın düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planlarına rağmen küçük tekneler ve botlarla gelişler sürüyor.

Manş Denizi’ndeki Düzensiz Göçmenler

Göç

Manş Denizi'nde Göçmen Krizi Aşılamıyor

18 Aralık 2021

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün 181 göçmenin 6 tekneyle Birleşik Krallık’a geçtiği belirtildi. Havanın iyi olması nedeniyle hafta sonu bu sayının artması beklenirken, bugün gelen en az 100 kişiyi görüntülendi.

Aralarında çocukların da olduğu düzensiz göçmen ve sığınmacılar, sınır güçlerine ait arama kurtarma gemilerince alınarak Dover Limanı’na getirildi.

Bu kişiler kayıtları alındıktan sonra otobüslerle geçici konaklama merkezlerine götürülecek. Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 6 bin kişinin, botlar ve küçük teknelerle Manş Denizi‘ni geçerek Birleşik Krallık’a vardığı değerlendiriliyor. Haber ajansı PA, mart ayında 3 bin 66 kişinin geçiş yaptığını yazdı.

Tepki Çeken Ruanda Planı

Birleşik Krallık Başbakanı Johnson, 14 Nisan’da yaptığı açıklamada, 1 Ocak’tan itibaren İngiltere’ye yasa dışı giriş yapan herkesin Ruanda’ya gönderileceği ve oraya yerleştirileceğini açıklamıştı.

Birleşik Krallık

Hükûmetin Düzensiz Göçmenleri Ruanda'ya Gönderme Planı Tepki Çekti

15 Nisan 2022

Plana muhalefetin yanı sıra sivil toplum kuruluşları tepki göstermişti. Londra merkezli Uluslararası Af Örgütünün (Amnesty International) Birleşik Krallık Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Steve Valdez-Symonds, konuya ilişkin açıklamasında, sığınma işlemleri için insanları başka bir ülkeye göndermenin, “sorumsuzluğun doruğu” olduğunu, hükümetin ise şu anda iltica konularında “insanlıktan ve gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu” gösterdiğini belirtmişti.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer da Johnson’ın, yeni göçmen planıyla, Kovid-19 kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezasının ardından dikkatleri üzerinden başka yöne dağıtmaya çalıştığını öne sürerek, söz konusu planı “işe yaramaz” ve “insafsız” olarak nitelendirmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |