SOLİNGEN Almanya’da “Mevlüde Genç Madalyası” Bu Yıl PerMenti Projesine Verildi

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Başbakanlığınca "Mevlüde Genç Madalyası" bu yıl PerMenti projesi yöneticilerine verildi.

ehisim 26 Mayıs 2022

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Başbakanlığınca “Mevlüde Genç Madalyası” bu yıl KRV Başbakanı Hendrik Wüst tarafından PerMenti projesi yöneticilerine verildi. KRV Başbakanlığı tarafından 2019’dan bu yana başarılı derneklere verilen madalyaya bu yıl PerMenti projesi yöneticileri layık görüldü.

Dortmund’da düzenlenen ödül töreninde, 29 Mayıs 1993’de 4 ırkçı tarafından kundaklanan Solingen‘deki evlerinde 5 aile bireyini kaybeden Mevlüde Genç ile Dursun Genç ve iki torunu hazır bulundu.

Kültürler Arası Hoşgörü ve Uzlaşma

KRV Başbakanı Wüst, her yıl Mevlüde Genç’in ruhuyla, Kuzey Ren-Vestfalya’da kültürler arası hoşgörü ve uzlaşmaya ve dinlerin barış içinde bir arada yaşamasına özel katkıda bulunan kişi veya grupların onurlandırıldığını söyledi. Wüst, bu yıl ödüle layık görülen PerMenti projesinin, eyaletlerinde birlikte yaşama ve entegrasyona olağanüstü bir katkı sağladığını, bu örnek projenin gönüllü destekçilerinin göçmen kadınların niteliklerine uygun iş bulmaları için çalıştığını ifade etti.

Almanya

"Uluslararası Cesaret Ödülü" Mevlüde Genç ve Farid Ahmed’e Verilecek

2 Temmuz 2019

Mevlüde Genç’in büyük acısına rağmen yıllardır verdiği barış mesajlarına değinen Wüst, “PerMenti’nin eşlik ettiği kadınların çoğu, mühendisler, mimarlar, biyokimyacılar ve daha birçokları gibi iş dünyasına girme konusunda ustalaştı. Başarılı entegrasyon için yolunuz çok değerli. Kariyere başlamak, ülkemizde kalıcı bir gelecek inşa etmek için oryantasyon ve güven verir. Kadınlar ve başarıları toplum tarafından görünür hale gelir ve onların örnek olması ön yargıların yıkılmasına yardımcı olur. Bu örnek çalışma, Mevlüde Genç’in uzun soluklu uzlaştırma çalışması ile de uyumluluk içindedir.” dedi.

PerMenti projesi yöneticileri Barbara Wenzel ile Mechthild Greive madalyalarını Başbakan Wüst’ün elinden aldı. KRV Uyum Müsteşarı Gonca Türkeli Dehnert ile hükümet yetkililerinin de hazır bulunduğu törende, Başbakan Wüst, Genç ailesinin bireyleriyle yakından ilgilendi. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |