Kanada Müslümanlara Yönelik Nefret Suçları Yüzde 71 Arttı

Kanada'da geçen yıl Müslümanlara yönelik işlenen nefret suçlarında ciddi oranda artış yaşandığı belirtildi.

admin 5 Ağustos 2022

Middle East Eye’ın haberine göre, Kanada’nın resmi istatistik kurumu Statistics Canada’nın yayımladığı raporda ülke genelinde Müslümanlara yönelik nefret suçlarında belirgin bir artış gözlendiği bildirildi. Müslümanlara yönelik 2020’de kaydedilen saldırıların sayısı 84 iken, 2021’de 144’e yükseldiği ifade edilen raporda, ülke genelinde Müslüman topluluklara karşı nefret suçlarının bir yıl içerisinde yüzde 71 arttığına işaret edildi.

Ülkede 2019 yılında Müslüman topluluklara yönelik 182 olay gerçekleşmiş, ancak 2020’de belirgin bir düşüş gözlenmişti. Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyi (NCCM), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 2021’de Kanadalı Müslümanlara karşı nefret suçlarının artışına işaret ederek, “Nefret suçlarının sayısının, istatistiklerde görünenden çok daha fazla olduğu” vurgulandı.

Dosya: "Ayrımcılıkla Mücadele"

Kanada ve ABD’de Ayrımcılıkla Mücadelede Bilinmesi Gerekenler

1 Haziran 2018

Raporda, geçen yıl Ontario’da Müslüman bir aileyi hedef alan ve 4 kişinin öldüğü bir kişinin sağ kurtulduğu saldırıya da işaret edildi. Ontario’da geçen yıl Nathaniel Veltman adlı 20 yaşındaki genç, karşıdan karşıya geçmeyi bekleyen aynı aileden 4 kişiye bilinçli olarak kamyonetiyle çarparak, öldürmüştü. Polis, saldırının “önceden planlandığını” ve “nefretten kaynaklandığını” belirtirken, Başbakan Justin Trudeau olayı “terörist saldırı” olarak nitelendirmişti.

Yahudilere Yönelik Nefret Suçunda Yüzde 47 Artış

Raporda, ayrıca Yahudileri hedef alan saldırıların yüzde 47, Katoliklere yönelik saldırıların ise yüzde 260 arttığı belirtildi. Ülkede toplam nefret suçu sayısı 2020’de 2 bin 646 iken 2021’de yüzde 27 artarak 3 bin 360’a yükseldi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |