Rusya-Ukrayna AB Ülkeleri Ruslara Vize Yasağı Önerisini Tartışıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle Rusya'ya vize yasağı getirilmesi önerisini değerlendiriyor ancak önerinin kabul görmesi mümkün görünmüyor.

admin 31 Ağustos 2022

AB ülkelerinin dışişleri bakanları AB dönem başkanı Çekya’nın başkenti Prag’da gayriresmi toplantının ikinci gününde bir araya geldi. Bakanların gündeminde ön sıralarda bulunan konulardan birini Rus vatandaşlarına vize yasağı getirilmesi önerisi teşkil ediyor. Bugünkü toplantı gayriresmi nitelik taşıdığı için resmî bir karar alınmayacak, ancak bakanların siyasi kararlarını bildirmesi bekleniyor.

Rusya-Ukrayna

Rusya'ya Yönelik Alınan Yaptırım Kararları

25 Şubat 2022

Öneriyi destekleyenler arasında Baltık ülkeleri ve Finlandiya, Danimarka, Polonya, Çekya gibi AB üyeleri yer alıyor. Bu ülkeler Rus vatandaşlarının AB ülkelerine girmesinin ulusal güvenlik meselesi olduğunu gerekçe göstererek AB genelinde bir yasak getirilmesini talep ediyor.

Yasağın savunucuları, “Ukrayna’ya saldıran bir ülkenin vatandaşlarının Avrupa’da gezip tozmasına, tatil yapmasına, alışverişe çıkmasına izin verilmesi”nin ahlaken uygun olmadığı görüşünü de dile getiriyor. Ukrayna hükûmeti de AB’ye bu önerinin kabul edilmesi konusunda baskıda bulunuyor.

AB yetkilileri ise konunun hassas olduğunu vurgulayarak “toplumlar arasındaki ilişkileri bozmamak” adına bu konuda dikkatli davranılması gerektiğini, bunun “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı olduğunu”, Rus halkını toptan cezalandırmanın doğru olmayacağını belirtiyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bu konudaki görüşünü açıklarken, “Rusya ile gelecekteki, bu savaşın bitmesinden sonraki ilişkilerimizi düşünmek zorundayız.” dedi.

Fransa ve Almanya Yasağa Karşı

Ruslara vize yasağına karşı çıkanlar arasında ise Fransa, Almanya, Avusturya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rus yönetimi gibi AB üyeleri bulunuyor.

Fransa ve Almanya, AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde kendi duruşlarını aktaran bir belge hazırlayarak Rus vatandaşlarına toptan yasak getirilmesine karşı çıktıklarını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da sıradan Ruslarla Putin destekçileri arasına çizgi çekmek gerektiğini söyledi. Rus oligarklara zaten yasak getirildiğini belirten Colonna, “Fransa’ya veya Avrupa’ya alışverişe gelecek olanlar bu kişiler değil.” dedi.

“Vize Yasağı Moskova Yönetimine Yarar”

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Rus vatandaşlarına yönelik toptan bir vize yasağının Kremlin’in propagandasına hizmet edeceğini, böyle kritik bir süreçte vize yasağının Rus sivil toplum kuruluşlarıyla son bağların da kopartılmasına yol açacağını dile getirmişti.

Alman Die Welt gazetesine açıklamalarda bulunan Schallenberg Kremlin’e yönelik eleştirel yaklaşım içindekilere Batı’nın kapılarını kapatmasının doğru olmayacağını belirterek, bunun Moskova yönetiminin hamasi söylemini alevlendireceğini ifade etmişti.

Vize Kolaylığı Anlaşması Askıya Alınacak

Rus vatandaşlarına yönelik AB vize yasağı önerisi yerine bugünkü toplantıda Rusya ile AB arasında vizelerin kolaylaştırılmasını öngören anlaşmanın askıya alınması bekleniyor. Bu kararla Rus vatandaşlarının AB ülkelerinden vize alması zorlaşacak. Rusların vize başvurularında daha fazla evrak istenecek, vize işlemleri daha uzun sürecek ve vize başvuru ücretleri artacak.

AB Karasız

Rusya-Ukrayna

Daimi Tarafsızlık Statüsüne Sahip Ülkeler Sessizliklerini Bozdu

2 Mart 2022

Schengen üyesi AB ülkelerinin üçüncü ülke vatandaşlarına vize verip vermemeleri kendi yetkilerinde bulunuyor. Nitekim toptan bir vize yasağı olmadan da yasak önerisini destekleyen ülkeler Rus vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarına kendi kendilerine başladı. Örneğin Finlandiya, Rusların ülkeyi kullanarak diğer Avrupa ülkelerine geçmesini engellemek adına vize verme oranlarını daha önceki hacmin yüzde 10’una indireceğini açıklamıştı.

Çekya ve Polonya ise savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Rus vatandaşlarından vize başvurusu almayı kesmişti.

AB içinde Rus vatandaşlarının tamamına yönelik vize yasağını özellikle Rusya’ya yakın kuzeydeki ülkeler isterken, Batı ve Orta Avrupa’daki üyeler bu öneriye daha mesafeli yaklaşıyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarının tamamına yönelik turist vizesi yasağına olumlu bakmadığını açıklamıştı.​​​​​​​ (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |