"Birleşik Krallık"

DEAŞ’a Katılan Begum’u, Suriye’ye Kanada İstihbaratı mı Götürdü?

Terör örgütü DEAŞ'a katılmak için 2015'te Suriye’ye giden Shamima Begum ve iki arkadaşını, Kanada istihbaratı için çalışan çift taraflı bir ajanın Suriye'ye götürdüğü iddia edildi.

Fotoğraf: İnci Gündağ /Anadolu images

The Times’ta yer alan bir haberde, 2015’te terör örgütüne katılmak için Suriye’ye giden İngiliz vatandaşı Shamima Begum, Kadiza Sultana ve Amira Abas adlı yaşları 15 ila 16 arasında değişen üç genç kızın Suriye’ye kaçırılmasında Kanada istihbaratı için çalışan bir ajanın rol oynadığı ve Kanada’nın bunu örtbas etmek için Birleşik Krallık’la iş birliği yaptığı iddia edildi.

Söz konusu iddianın, The Sunday Times’ın eski güvenlik muhabiri Richard Kerbaj’ın kaleme aldığı “Beş Göz’ün Gizli Tarihi” adlı kitabında detaylandırıldığı belirtildi. “Beş Göz” Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki istihbarat paylaşım ittifakını temsil ediyor.

Kanada Rolünün Örtbas Edilmesini İstedi

Shamima Begum, Kadiza Sultana ve Amira Abas adlı iki okul arkadaşıyla 2015’te Birleşik Krallık’tan Suriye’ye giderek terör örgütü DEAŞ’a katılmıştı. Kızlardan Kadiza Sultana’nın 2016’da Suriye’deki bir hava saldırısında öldüğü, Abas’ın ise kayıp olduğu düşünülüyor.

Kitapta, kendi gençlerinin terör örgütü DEAŞ’a katılmasından endişe duyan Kanada’nın, teröristler için insan kaçakçılığı yapan Muhammed El Raşid’i, Ürdün’deki Kanada Büyükelçiliğine sığınma başvurusu yaptığında “ajan” olarak işe aldığı öne sürüldü.

Raşid’in, çok sayıda İngiliz’in Suriye’ye geçişine yardım ettiğinin düşünüldüğü belirtilen kitapta, yurt içi ulaşımda bilet satın almak için kimlik kanıtına ihtiyacı olduğu bahanesiyle bu kişilerin pasaportlarının fotoğrafını çektiği ve ardından büyükelçilikteki Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi (CSIS) görevlisine ilettiği iddia edildi.

İngiliz Polisine, Kızların Suriye’ye Kaçırıldığı Söylendi

Kitapta, İngiliz Polis Teşkilatına, Begum ve iki arkadaşının, terör örgütü DEAŞ ve Kanada istihbaratı için çalışan, çift taraflı ajan olan bir insan kaçakçısı tarafından Suriye’ye kaçırıldığının söylendiği öne sürüldü. Ayrıca, Kanada’nın, Suriye’ye geçen gençlerin kaderini bildiği ancak İngiliz polisi uluslararası arama yaparken sessiz kaldığı ifade edildi.

Kanada’nın ifşa olma korkusuyla katılımını kabul ettiği ve ardından Birleşik Krallık’tan başarılı bir şekilde rolünü örtbas etmesini istediği iddia edildi. Kitapta, kaynaklardan birinin, “CSIS görevlileri, İngiliz polisinin üç kız öğrenci hakkında soruşturma yürüttüğünü, er ya da geç sorumlu tutulacaklarını biliyorlardı.” şeklindeki ifadesine yer verildi.

Türkiye, İnsan Kaçakçısının Kanada İçin Çalıştığını Açıklamıştı

Kitapta, Türkiye’nin Raşid’i tutukladığına ve bu kişinin Kanada istihbaratı için çalıştığını iddia etmeyi sürdürdüğüne yer verilerek, Kanada’nın bu iddialara sessiz kaldığına işaret edildi.

Kitapta, şu ifadelere yer verildi: “Kanada Güvenlik İstihbarat Servisi (CSIS), Raşid’in işe alınmasında ve yönetilmesinde oynadığı rolü büyük ölçüde örtbas etmeyi başardı ve teşkilatın müdür yardımcısı, Türkiye topraklarında karşı istihbarat operasyonu yürüttüklerini Türk makamlarına bildirmediği için af dilemek üzere Ankara’ya gönderildi.”

Kanada ve Birleşik Krallık Yorum Yapmaktan Kaçındı

CSIS sözcüsü, yaptığı açıklamada, soruşturmalarının, operasyonel çıkarlarının, metodolojilerinin ve faaliyetlerinin ayrıntıları hakkında yorum yapamayacaklarını, bunları teyit edemeyeceklerini veya inkar edemeyeceklerini belirtti.

Bir İngiliz hükûmet sözcüsü de “Operasyonel istihbarat veya güvenlik konularında yorum yapmamamız uzun süredir devam eden politikamızdır.” yanıtını verdi.

Begum’un Avukatı: “O İnsan Ticareti Mağduru, Vatandaşlıktan Çıkarılmamalı”

Birleşik Krallık, 15 yaşında Suriye’ye giderek terör örgütüne katılan Shamima Begum’u 2019’da vatandaşlıktan çıkarmıştı.  Haberde, söz konusu skandalın, Batı istihbaratının Begum’un Suriye’ye gitmesine yardımcı olduğu için İngiliz vatandaşlığından çıkarılması konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdiğine değinildi.

Begum’un ailesinin avukatı Tasnime Akunjee de polis ve istihbarat servislerinin bildiklerinin araştırılması çağrısında bulundu. Avukat Akunjee, Kanada istihbaratının, kaçakçılık operasyonunun önemli bir parçası olmasının “şoke edici” olduğu yorumunda bulunarak bir müttefikin İngiliz çocuklarını savaş bölgesine kaçırmak yerine halkı koruması gerektiğini dile getirdi.

Begum’un insan ticareti mağduru olduğunu söyleyen ve vatandaşlıktan çıkarılmasına itiraz eden Akunjee, kasım ayında vatandaşlıktan çıkarılmasına itiraz etmek için yasal bir duruşma olacağını ve ana argümanlarından birinin, Begum’un insan ticareti mağduru olduğunu belirtti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler