Kurumsal Irkçılık Almanya’da Hristiyan Yardım Kuruluşları Irkçılıkla Suçlanıyor

Almanya'nın saygın yardım kuruluşları olarak tanınan Malteser ve Johanniter'in bazı birimleri ırkçılık yapmakla suçlanıyor. 2020'de tanık olduğu ırkçı hadiseleri bildiren çalışanın işine ise Johanniter tarafından son verilmiş.

bgucin 21 Eylül 2022

TAZ gazetesinde yer alan bir habere göre; Hristiyan yardım kuruluşları Malteser ve Johanniter’in Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki birimlerinde ırkçılık vakaları yaşanıyor. Katolik Malteser ve Protestan Johanniter yardım kuruluşları her yıl yüz binlerce acil yardım ve kurtarma operasyonu gerçekleştiriyor.

IRKÇILIK

Avrupa'da Artan Kurumsal Irkçılık ve Aşırı Sağ Tehlikesi

28 Nisan 2022

Duvar Takviminde Hitler’in Doğum Günü

TAZ’ın haberleştirdiği iddialara göre, Köln’deki Johanniter’da Adolf Hitler ve diğer tanınmış Nazilerin doğum günleri duvar takvimine işaretlendi ve burada  ırkçı içerikli bir oyun oynandı. Ayrıca, bazı kurtarma ekibi çalışanlarının de Reichsbürger olarak bilinen aşırı sağcı hareketle bağlantılı olduğu da iddia ediliyor.

Malteser’a ait Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki bir kurtarma istasyonunda ise bir çalışanın bir kurtarma operasyonu öncesi mültecilere yardım etmektense mülteci yurdunu ateşe vermeyi tercih edeceğini söylediğine dair iddialar yer alıyor. Aynı zamanda kurtarma istasyonu çalışanlarına ait bir sohbet grubunda ırkçı ve cinsiyetçi mesajlar paylaşıldığı belirtiliyor.

Irkçılığı Bildiren Çalışanın İşine Son Verilmiş

TAZ’ın açıkladığına göre; hem Malteser’in hem de Johanniter’in kurtarma istasyonunda olaylara şahit olan bazı çalışanlar, hastalara ırkçı nedenlerle daha kötü muamele edildiği vakaları ilgili mercilere bildirmiş. Fakat, Köln’de aşırı sağcı ve ırkçı olaylarla bağlantılı olduğu iddia edilen kurtarma görevlileri, Johanniter’in ilk yardım biriminde hâlâ çalışmaya devam ediyor. Öte yandan; 2020 yılında olayları kendi içinde ele alan Johanniter’de vakaları bildiren çalışanın işine “işinde başarılı olmadığı” gerekçesiyle son verdiği aktarıldı.

Her iki yardım kuruluşu da 17 Eylül’de kendilerine yönelik iddialara ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlatılacağı sözünü verdi. Ancak tüm kurumsal yapının suçlanmasını kabul etmediklerini bildirdiler.

Johanniter: Çalışanlarımızın Topyekûn Suçlanmasına Karşıyız

Johanniter sözcüsü geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, eski çalışanı tarafından ortaya atılan iddiaların 2020 yılında kapsamlı bir şekilde soruşturulduğunu, ancak suçlamalara dair herhangi bir kanıt bulunamadığını söyledi. TAZ’ın yeniden gündeme getirdiği bu iddiaların yeniden soruşturulacağını kaydeden kurum sözcüsü, “Dönemin bölge yönetim kurulunun profesyonel itfaiye teşkilatındaki ve Köln’deki ortaklarımızı erken bir aşamada bilgilendirmemiş olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Irkçı fikirlerin, Johanniter’in kurumsal tutumuna son derece aykırı olduğunu ifade eden kurum sözcüsü, “Aynı zamanda, çalışanlarımızın ve tüm kurtarma kuruluşunun topyekûn kınanmasını da reddediyoruz. Çalışanlarımızın büyük bir kısmı, kusursuz, özverili ve profesyonel bir hizmet sunmaktadır.” dedi.

Malteser: Olaylardan Haberdar Değiliz

Hanau

Seda Başay Yıldız: “Almanya’nın Kurumsal Irkçılık Sorunu Var”

18 Şubat 2022

Malteser adına basına konuşan bir kurum sözcüsü ise, iddialardan daha önce haberdar olmadıklarını ve olayların basına yansımasının ardından bir iç soruşturma başlattıklarını söyledi. Aşırı sağcı ve ırkçı davranışların Malteser tarafından açıkça kınandığını ifade edildi.

Bununla birlikte bu zamana kadar kurtarma hizmetlerinde aşırı sağcı olaylara ilişkin herhangi bir şikayet almadıklarını, bu nedenle haberde ileri sürüldüğü gibi kurtarma görevlilerinin ırkçı davranışlarda bulunduklarına dair genel bir suçlamayı kabul etmedikleri kaydedildi. Irkçılık konusunun ise, bundan sonra personele yönelik zorunlu ileri eğitim kurslarında daha da yoğun bir şekilde ele alınacağı belirtildi. (P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |