'Yoksulluk'

“Aşırı Yoksulluğun 2030’a Kadar Sona Ermesi Olası Değil”

2022 Yoksulluk ve Paylaşılan Refah Raporu yayımlandı. Rapora göre 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu sona erdirme hedefine ulaşılması mümkün görünmüyor.

© Shutterstock.com

Dünya Bankasının tarafından yayımlanan Yoksulluk ve Paylaşılan Refah Raporu‘nun 2022 sayısı aşırı yoksulluğu azaltma yolunda kaydedilen küresel ilerlemenin durma noktasına geldiğine dikkat çekiyor. Rapor gelecek 10 yılda tarihe meydan okuyan ekonomik büyüme oranlarının olmaması hâlinde dünyanın 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu sona erdirme hedefine ulaşmasının pek olası görünmediği tespitinde bulunuyor.

Raporda, Kovid-19 salgının 1990’dan bu yana küresel yoksulluğu azaltma çabalarına en büyük darbeyi vurduğu belirtilerek, Ukrayna’daki savaşın da işleri daha da kötüleştirme tehdidinde bulunduğu kaydedildi.

Salgın Yaklaşık 70 Milyon İnsanı Aşırı Yoksulluğa İtti

Kovid-19 salgınının 2020’de yaklaşık 70 milyon insanı aşırı yoksulluğa ittiğinin tahmin edildiğini aktaran rapor, bunun küresel yoksulluğun izlenmesine başlandığı 1990’dan bu yana en büyük yıllık artış olduğuna işaret ediyor. Raporda, aşırı yoksulluk içinde yaşayan insan sayısının 2020’de yüzde 11 artışla 719 milyona yükseldiğinin tahmin edildiği belirtildi.

2020’nin tarihi bir dönüm noktası olarak nitelendirildiği raporda, en yoksul insanların salgının en yüksek maliyetlerini üstlendiği ifade edildi. Raporda, gelir kayıplarının en yoksul yüzde 40 için ortalama yüzde 4 seviyesinde olduğu, bunun en zengin yüzde 20’nin kayıplarının iki katını bulduğu kaydedildi.

En Çok Aşırı Yoksul Sahra Altı Afrika’da

Dünya Bankası’nın raporunda, mevcut eğilimler göz önüne alındığında, 2030’a kadar çoğu Afrika’da olmak üzere yaklaşık 600 milyon kişinin hâlâ günlük 2,15 dolardan az parayla yaşıyor olacağı aktarıldı.

Güçlü maliye politikası önlemlerinin Kovid-19 salgınının yoksulluk üzerindeki etkisini azaltmada dikkate değer bir fark yarattığının vurgulandığı raporda, mali bir müdahale olmaması hâlinde gelişmekte olan ekonomilerdeki ortalama yoksulluk oranının 2,4 puan daha fazla olabileceği bildirildi.

Raporda, aşırı yoksul insanların yüzde 60’ının Sahra Altı Afrika’da olduğu ve bölgenin yoksulluk oranının yüzde 35’i bulduğu kaydedildi.

“Hedefe Ulaşılamayacağı Anlaşıldı”

Dünya Bankası Başkanı David Malpass da rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının ve sonrasında Ukrayna’daki savaşın getirdiği ekonomik çalkantıların devam eden ilerlemeyi tersine çevirdiğini belirtti. Malpass, “2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu sona erdirmeye yönelik küresel hedefe ulaşılamayacağı anlaşıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

David Malpass, küresel sermayenin dağılımını iyileştirmek, para birimi istikrarını desteklemek, enflasyonu düşürmek ve medyan gelirdeki artışı yeniden başlatmak için makroekonomik politikalarda düzenlemelere ihtiyaç olduğunu aktardı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler