Hanau Hanau Saldırganının Babası Yeniden Soruşturuluyor

Hakaret suçundan para cezasına çarptırılan Hanau saldırgananının babası, şimdi de Hanau 'da hayatını kaybedenlerin yakınlarını taciz etmekle suçlanıyor.

bgucin 21 Ekim 2022

Hanau Savcılığı, Hanau saldırganının babasını kurbanların yakınlarını taciz ettiği için soruşturuyor. Savcılık, geçen hafta bir mağdur yakını tarafından şikayette bulunulduğunu bildirmiş ama şikayetin içeriğini açıklamamıştı. Şikayette bulunanlardan biri olan Serpil Ünvar, yaşananları anlattı.

Hanau Saldırganının Babası Ünvar’ı Evinin Önünde Taciz Etmiş

Hanau

Hanau Saldırısından İki Yıl Sonra Açık Kalan Sorular ve Beklentiler

2 Mart 2022

Saldırıda ölen dokuz kişi arasında oğlu Ferhat da bulunan Serpil Ünvar, saldırganın babasının mağdur ettiği kişilerden biri. Ünvar, ülke medyasına verdiği röportajda, söz konusu şüphelinin köpeğiyle birlikte birkaç kez evinin önünde belirdiğini, kendisine yaklaştığını ve nereli olduğunu ve neden Almanya’ya geldiğini sorduğunu söyledi. Şüpheli, aynı zamanda Halle Sinagogu Saldırısı’nı ima eden sözler de sarf etmiş. Evinin bulunduğu Kesselstadt bu nedenle kendini çaresiz ve tehdit altında hisseden Ünvar, oğlunun hatırasıyla yaşadığı olduğu evden ve semtten ayrılmak istemediğini ifade ediyor. Saldırganın babasını “acı ve kederleriyle oynamakla” suçluyor.

Bir polis sözcüsü, olaylardan haberdar olduklarını ve konuyu takip ettiklerini fakat kurbanların yakınlarını korumak için polisin eylem planı hakkında daha fazla ayrıntı vermeyeceklerini söyledi.

Saldırganın Babası Para Cezasına Çarptırılmıştı

19 Şubat 2020’de Hanau’da ırkçı saiklerle dokuz kişiyi vuran, ardından annesini öldürüp intihar eden 43 yaşındaki saldırganı Tobias Rathjen’in babası, hakkında, ayrıca, evinin yakınındaki bir protesto gösterisine katılan ve aralarında saldırı kurbanlarının yakınlarının da bulunduğu kişilere “vahşi yabancılar” demesi nedeniyle soruşturma açılmıştı. Ayrıca, saldırının yaşandığı gece, evinin çevresinde konuşlandırılan özel timi “terör timi” olarak adlandırmakla da suçlanmıştı.

Geçtiğimiz eylül ayında sonuçlanan temyiz davasında insanlara hakaret ettiği gerekçesiyle toplam 4 bin 800 Euro para cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, diğer suçlamada hakkındaki, Bölge Mahkemesi’nin kararını bozmuş ve hakaret suçundan beraat kararı vermişti. (P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |