'Düzensiz Göç'

Akdeniz’deki Mülteci Gemilerinin Güvenli Liman Bekleyişi Sona Erdi

Akdeniz'de kurtarılan göçmenleri taşıyan dört STK gemisinden üçünün İtalya'ya yanaşmasına izin verildi. Güvenli liman bekleyişi süren bir gemi ise Fransa'ya gitmek zorunda kaldı.

Fotoğraf: Valeria Ferraro - AA.

Fransa hükûmetinin sözcüsü Olivier Veran, 234 göçmeni taşıyan ve Sos Akdeniz adlı STK tarafından işletilen Ocean Viking isimli geminin, İtalya kıyılarına yanaşmasına izin verilmemesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Fransa, İtalya’yı Eleştirdi

Politico’da yer alan habere göre, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni hükûmetinin başka ülkelere demirleme talimatı vermesinin ardından 234 göçmeni taşıyan gemi, Fransa’ya doğru yola çıktı.

France Info’ya konuşan Veran, “İtalya hükûmetinin şu anki davranışı kabul edilemez. Gemi hala İtalyan kara sularında olduğu için İtalya’nın üzerine düşeni yapmasını ve Avrupa taahhütlerini yerine getirmesini istiyoruz.” dedi.

Veran, İtalya’ya Ocean Viking gemisinin geri dönmesine ilişkin nasıl bir baskı yapacakları konusunda ayrıntılı bilgi vermezken “Tartışmak için hala birkaç saatimiz var ama kimse bu geminin herhangi bir riske girmesine izin vermeyecek.” dedi.

Sos Akdeniz isimli STK’nin Ocean Viking gemisine Fransa güvenli liman tahsis etmişti.

Ocean Viking Gemisi Marsilya’da Demir Atacak

Akdeniz’de kurtardığı 234 göçmenle İtalya ve Malta’dan güvenli liman talep eden ancak bu çağrılarına yanıt alamadığı için açık denizde bekleyişi süren Ocean Viking gemisine Fransa’dan 8 Kasım akşamı olumlu yanıt geldi. Fransa, Ocean Viking’in Marsilya Limanı’na yanaşmasına bugün izin verdi.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Fransa’nın şu ana dek İtalya ve birkaç Akdeniz devletinin omuzlarında kalan acil göç sorununda sorumluluğun paylaşılması yönündeki kararını yürekten takdir ediyoruz.” ifadesi kullanılmıştı.

Avrupa’da coğrafi konumları itibarıyla buna en çok maruz kalan devletlerle bu işbirliği çizgisinin devam ettirilmesinin önemi vurgulanan açıklamada, bu şekilde insan kaçakçılığını durdurmak ve göç olgusunu yasal ve dengeli şekilde idare etmede ortak ve paylaşılan çözümler bulunabileceği kaydedilmişti.

Yaklaşık üç haftadır denizde kalan geminin bugün Fransız kara sularına ulaşması bekleniyor.

İtalya’dan Fransa’ya Teşekkür

İtalya Başbakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Fransa’nın şu ana dek İtalya ve birkaç Akdeniz devletinin omuzlarında kalan acil göç sorununda sorumluluğun paylaşılması yönündeki kararını yürekten takdir ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Avrupa’da coğrafi konumları itibarıyla buna en çok maruz kalan devletlerle bu işbirliği çizgisinin devam ettirilmesinin önemi vurgulanan açıklamada, bu şekilde insan kaçakçılığını durdurmak ve göç olgusunu yasal ve dengeli şekilde idare etmede ortak ve paylaşılan çözümler bulunabileceği kaydedildi.

Açıklamada, göç sorununun, bir Avrupa sorunu olduğu ve yasal çerçevede ele alınması gerektiği ifade edildi.

İtalya’ya Yanaşan Diğer Mülteci Gemileri

Öte yandan İtalya, dün, Akdeniz’de kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmek için Katanya Limanı’nda bekleyen sivil toplum kuruluşu (STK) gemileri Humanity-1 ve Geo Barents’teki göçmenlere sağlık durumlarının kötüleşmesi sebebiyle karaya çıkma izni verdi.

Geo Barents gemisinin bağlı olduğu Fransa merkezli STK Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, İtalyan sağlık otoritelerinin, gemideki 213 kişinin sağlık durumundaki kritikliği teyit etmesi neticesinde göçmenlerin tahliyesine izin çıktığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu haksız bekleyişin nihayet sona erdiği” ifade edildi.

Benzer bir durum, dün akşam saatlerinde Alman STK Sos Humanity’e ait Humanity-1 gemisinde de yaşandı. STK’nin yaptığı duyuruya göre, bu gemide tutulan 35 göçmen için de yapılan sağlık kontrollerinin ardından tahliye izni çıktı.

Her iki gemide de bekletilen ve karaya çıkma konusunda umudu düşük olan göçmenlerin, tahliye izni kararını alkışlarla karşılanırken, tahliyeler gece saatlerinde tamamlandı.

İtalya’ya Mültecileri Seçerek Alıyor

Akdeniz’de kurtardıkları göçmenlerle 6 Kasım’da Katanya Limanı’na yanaştırılan gemilerden Humanity-1’de ilk aşamada 179 kişiden 144’ü tahliye edilmiş, 35 kişiye ise izin çıkmamıştı. Söz konusu 35 kişi, beklemeye devam ederken, tahliye edilmemelerini protesto için açlık grevi başlatmışlardı.

Bir diğer gemi Geo Barents ise kurtardığı 572 kişiden ilk aşamada 357’sini tahliye edebilmiş, ancak 215 kişi güvertede kalmıştı. Güvertede kalanların “Bize Yardım Edin” diye eylem yaptığı gemide, 2 göçmen önceki gün denize atlayarak karaya çıkmıştı. Kalan 213 kişi ise dün akşam saatlerinde tahliye edildi.

Böylece son günlerde STK gemilerine güvenli liman vermeme ve bu gemilerdeki göçmenleri “seçerek” ülkeye alma kararlarıyla dikkatleri üzerine çeken İtalya, dün gece itibarıyla Akdeniz’de son haftalarda kurtarma operasyonu yapan ve bin kadar kişiyi kurtaran 4 STK gemisinden 3’ündeki göçmenlerin tamamını ülkeye aldı.

İtalya, dün sabah da Almanya merkezli “Mission Lifeline International” isimli sivil toplum kuruluşuna (STK) ait “Rise Above” gemisinin kurtardığı 89 göçmeni tahliye etmek üzere Reggio Calabria kentine yanaşmasına izin vermişti. (AA/P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler