'Aşırı Sağ'

BM Genel Sekreteri Guterres: “En Büyük Tehdit Aşırı Sağcı Terör”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Batı'daki en büyük terör tehdidini aşırı sağcı ve beyazların üstünlüğüne inanan grupların teşkil ettiğini bildirdi.         

©lev radin / Shutterstock.com

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, Almanya’da darbe planı hazırladıkları iddiasıyla operasyon düzenlenen İmparatorluk Vatandaşlarına (Reichsbürger) yönelik soru üzerine yaptığı açıklamada, “Bugün Batı ülkelerindeki en büyük terör tehdidinin aşırı sağdan, Neonazi ve beyazların üstünlüğüne inananlardan geldiği açıkça ortaya çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Neonazizm, antisemitizm ve Müslüman karşıtı nefretin her türüne açık ve kararlı bir şekilde karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Guterres, “Bu açıkça bir tehdittir ve bu tehditle büyük bir kararlılıkla mücadele etmeliyiz.” dedi. BM Genel Sekreteri, Almanya’daki olayların dünya genelinde demokratik toplumlara yönelik terör tehdidinin sadece bir örneği olduğunu sözlerine ekledi.

Şüpheli Memurlara Operasyon

Öte yandan Almanya’da “İmparatorluk Vatandaşları”na (Reichsbürger) mensup özellikle devlet kurumlarında çalışan şüphelilere yönelik gözaltılar sürüyor. Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, “İmparatorluk Vatandaşları”na yönelik operasyonlar kapsamında eyaletlerinde görev yapan 6 polis memurunun geçici olarak görevden alınarak haklarında inceleme başlatıldığını açıkladı. Herrmann, şüphelerin doğrulanması durumunda söz konusu kişiler hakkında disiplin cezası uygulanacağı ve memurluktan atılmaları için işlem başlatılacağını belirtti.

Eyalette daha önce 2 polis memuru görevden alınmış, 4 emekli memurun da emeklilik maaşlarının kesildiği açıklanmıştı.

Bavyera Eyalet Parlamentosu Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Katharina Schulze “İmparatorluk Vatandaşları”nın kamu hizmetlerinde yeri olmadığını belirterek, devleti reddedenlerin devlet için çalışmasının çok saçma olduğunu söyledi.

Schulze, son operosyonlarda demokrasi düşmanlığının toplumun orta kesimlerine kök saldığının ortaya çıktığını savunarak, “Bunlar poliste, silahlı kuvvetlerde, sağlık sisteminde ve ayrıca sağcı terörizmin parlamentodaki kolu olan AfD ile birlikte parlamentoda her yerde bulunabilir.” ifadesini kullandı.

Reichsbürger Nedir?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak görenlerin sayısı iç istihbarat raporuna göre, 23 bin civarında bulunuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya’yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler