'Göç'

“Göçmenlerin Gelişi Nüfusun Yaşlanmasını Telafi Etti”

Almanya’nın nüfusu göçmenlerin etkisiyle geçen yıl son üç yıldaki durgunluğa son vererek bir önceki yıla göre 1 milyon 100 bin kişilik artışla 84 milyon 300 bin seviyesine yükseldi.

Fotoğraf: 360b - Shutterstock.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) nüfus artışına ilişkin 2022 öncü verilerini açıkladı. Açıklanan son verilere göre başta Ukrayna olmak üzere yurt dışından göçün etkisiyle ülkenin 2022’deki nüfusu 1 milyon 100 bin kişi artarak 84 milyon 300 binlik rekor seviyeye ulaştı. Geçen yılın sadece ilk yarısında, Almanya’ya gelen Ukraynalılar nüfusu 740 bin artırdı.

Almanya’da Nüfus Rekor Seviyede

Destatis, Ukrayna dışındaki ülkelerden göçün, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020-2021’deki yavaşlayan büyümeyi arttığına dikkati çekti. Destatis açıklamasında 2022’deki net göçün bir önceki yıla göre (2021-329 bin 163) dört kattan fazla arttığını bildirirken, aynı zamanda geçen yıl net göçün Almanya’nın istatistikleri toplamaya başladığı 1950 yılından bu yana en yüksek seviyede olduğunu aktardı.

Destatis tarafından Almanya’da geçen yıl 735 bin ile 745 bin arasında doğum ve 1 milyon 60 bin ölüm gerçekleştiği tahmininde bulunuldu. 2022’de bir önceki yıla göre doğum yüzde 7 düşerken, ölüm oranı yüzde 4 arttı. Yaşlanan nüfus nedeniyle Alman ekonomisi her yıl yüz binlerce nitelikli göçmene ihtiyaç duyarken, geçen yıl çalışma çağındaki göçmenlerin gelişi, nüfusun yaşlanmasını telafi etti.

Çalışma çağındaki (15-63 yaş arası) Almanların genel oranı 2022’de yüzde 61,6 iken, yurt dışından gelenler arasında bu oran yüzde 75,9 oldu.

Ukrayna’daki Savaştan Önce Almanya’daki Demografik Değişim

kısa bir süre önce, 2022 boyunca bir milyonun üzerinde Ukraynalı mültecinin Almanya’ya geldiği bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı. Bu akının öncesinde Almanya’da on yıllardır doğurganlık oranı nispeten düşük bir seviyede olduğu uzun süredir ifade ediliyor. 2020 itibarıyla doğurganlık oranı 1,53 olarak tespit edilmişti. Bu oran, nesil yenileme için alt seviye olarak tespit edilen kadın başına 2,1 çocuk olan ikame seviyesinin altında kalıyor. Bu da, ülke nüfusundaki yaşlıların oranı artarken gençlerin oranının azaldığı anlamına geliyor. Bu demografik değişimin ülke ekonomisi ve ekonomik refah sistemi üzerinde önemli etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Özelllikle, toplam nüfus içindeki oranı artan emekli insanları destekleyecek daha az sayıda çalışma çağında insan olması manasına geliyor.

Nüfusun kendi seyrinde yaşlanmasına ek olarak, Almanya son yıllarda özellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenler için asli bir hedef ülke konumunda. 2015 itibarıyla yoğunlaşan bu akının genel nüfusun az da olsa artmasına yardımcı olduğu ifade ediliyor. Almanya iş gücü göçü anlaşmaları çerçevesinde 60 yılı aşkı bir süredir yoğun ülke olsa da kendisini ancak son yıllarda bir göç ülkesi olarak tanımlaya başladı ve bu nedenle kamuoyunun içerisinde göç ve mülteci akınlarına dair farklı görüşleri mevcut.

Bazı Alman vatandaşları göçmenleri memnuniyetle karşılarken, diğerleri onların varlığına karşı çıkmış ve güvenlik ve büyük ölçekli göçün kültürel etkileri konusunda endişelerini dile getirmişlerdir. Son yıllarda göç ve iltica politikalarına ilişkin sosyal ve siyasi tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından ARD televizyon kanalı için özel olarak hazılanan raporun bulgularına göre 2022 boyunca 244 bin 132 kişi Almanya’ya iltica etmek için başvurdu. 2021’de bu sayı 190 bin 816’ydı. Yaklaşık 55 bin kişilik artış, Ukraynalı olmayan sığınmacıların sayısının yüzde 27,9 oranında arttığı anlamına geliyor. Bu rakam, CSU’lu eski Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından bir ölçüt olarak belirlenen ve tartışmalara neden olan 200 bin sığınmacı “üst sınırının” üzerinde kalıyor. (AA/P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler