'Türkiye'de Deprem'

Alman Bakanlar Baerbock ve Faeser Deprem Bölgesinde

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser deprem felaketi nedeniyle çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere bugün Kahramanmaraş'a hareket etti.

© Abdulhamid Hoşbaş - Anadolu Ajansı )

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) ve Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD) bugün Türkiye’nin güneydoğusundaki deprem bölgesine bir ziyaret gerçekleştiriyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Christian Wagner, dün Berlin’de yaptığı açıklamada, Baerbock ve Faeser’in 21 Şubat Salı günü Kahramanmaraş’a giderek “yerel halka dayanışma ve destekleri konusunda güvence vermek” ve “durumun doğru bir resmini elde etmek” istediklerini açıklamıştı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, depremin Türkiye ve Suriye’de yol açtığı akılalmaz yıkımı ve sonsuz acıyı görmenin herkesin yüreğini parçaladığını söyledi. Faeser, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’e hareketinden önce yaptığı açıklamada, depremzedelere yardım ve yeniden yapılanma için destek sözünü yineledi.

Yıkıcı depremin on binlerce mağduru karşısında yürekten dayanışma göstermek üzere bugün Türkiye’ye gittiklerini belirten Faeser, “Daha fazla yardım ve desteğimizi mümkün olan en iyi şekilde koordine etmek istiyoruz. Bu depremin Türkiye ve Suriye’de yol açtığı akılalmaz yıkımı ve sonsuz acıyı görmek hepimizin yüreğini parçalıyor.” ifadesini kullandı.

Faeser, her şeylerini kaybetmiş depremzedelerin acilen kışa dayanıklı barınaklara ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Şu anda sahada sağlayabileceğimiz en acil yardım bu. Alman Silahlı Kuvvetleri, 20 uçuşla 340 tondan fazla yardım malzemesini Türkiye’ye getirdi. Bunlar ağırlıklı olarak Alman Federal Teknik Yardım Kurumunun (THW) yardım malzemeleri olmakla birlikte emniyet, Sağlık Bakanlığı ve dayanışma gösteren, destek sağlayan Alman eyaletlerinin de yardım malzemeleridir.

Hava kuvvetleri, bugün de aralarında 100 çadır, 400 kamp yatağı ve 1000’den fazla uyku tulumunun da bulunduğu 13 tonluk yardım malzemesini Türkiye’ye taşıyor. THW tarafından Suriye’nin kuzeybatısı için sağlanan yardım malzemeleri, başta çadırlar, battaniyeler, ısıtıcılar ve jeneratörler olmak üzere 73 tonu bulmaktadır.”

“Üzerimize Düşeni Zapmak İstiyoruz”

Dışişleri Bakanı Baerbock, hâlihazırda 50 bine (Türkiye ve Suriye) yakın kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinin boyutlarının uzaktan bakıldığında bile neredeyse akılalmaz ve son derece üzücü olduğunu dile getirdi. Hayatını kaybeden her kişinin arkasında bir kader, kederli aile ve ihtiyaç sahibi yaslı aileler olduğuna dikkati çeken Baerbock, “Almanya’nın dört bir yanında, Türkiye ve Suriye’de depremler nedeniyle evsiz kalanların ve yaralıların acısını paylaşıyor ve onlarla empati kuruyoruz.” dedi.

Baerbock, yeniden yapılanma sürecinde bölge halkının gücünün ve enerjisinin önemine işaret ederek, şunları kaydetti: “Hükümetimiz, depremlerin hemen ardından kurtarma ekipleri göndererek, yardım malzemeleri taşıyarak, vizeleri kolaylaştırarak ve mobil vize ofisi kurarak çok hızlı, pratik destek sağladı. Şimdi sahanın durumunu görmek, felaketten etkilenenleri dinlemek ve mümkün olan en iyi şekilde nasıl yardım etmeye devam edebileceğimizi değerlendirmek ve insanlara yeniden bir perspektif kazandırmak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.”

Çadır Kenti Ziyaret Edecekler

Alınan bilgiye göre, Baerbock ve Faeser özellikle depremden ağır darbe alan Kahramanmaraş şehri ve çevresini ziyaret edecek. Pazarcık’taki çadır kentte görevliler ve depremzedelerle görüşecek olan iki bakan, Türkiye ve Suriye’ye yardım teslimatı için önemli olan Gaziantep Havalimanı’na da bir ziyaret gerçekleştirecek. Bakanlar ayrıca bölgede faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşecek.

Almanya’nın deprem bölgelerinde zarar gören depremzedelere vize kolaylığı sağlanacağının açıklanmasının ardından, iki bakanın Gaziantep’te yeni kurulan Almanya’ya ait mobil vize başvuru ofisini de ziyaret edeceği öğrenildi.

Sadece Türkiye’de 40 binden fazla insanın hayatını kaybettiği iki hafta önceki depremden birkaç gün sonra, federal hükûmet Almanya’da akrabaları olan mağdurların kısa süreli vizelerle Almanya’ya girişinin kolaylaştırılacağını açıklamıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler