'Fransa'da İslam'

Fransa’da Ramazan Ayında Yapılan Okul Devamsızlığı Tartışılıyor

Fransa'da Eğitim Bakanlığına bağlı Ulusal Eğitim Daire Başkanlığının (DSDEN), okul müdürlerinden Müslüman öğrencilerin ramazan ayındaki devamsızlık bilgilerini talep ettiği ileri sürüldü.

Fotoğraf: Pack-Shot - Shutterstock.

Avrupa İslamofobi ile Mücadele Topluluğu (CCIE) Twitter hesabından, ramazan ayına ilişkin yollanan bu söz konusu talebe ilişkin elektronik posta yoluyla yapılan yazışmaların görselini paylaştı. DSDEN tarafından 11 Mayıs’ta gönderildiği belirtilen e-postanın içeriğinde şu ifadeler yer alıyor:

“Sayın yetkililer, 22 Mart’tan 21 Nisan’ı kapsayan ramazan döneminde, özellikle de 21 Nisan bayram gününde okul devamsızlığı soruluyor. Devamsızlıklara ramazanın etkisi oldu mu? Eğer cevabınız evetse, bayram hariç ramazanda normal devamsızlık oranına göre artışı (yüzde 5 veya yüzde 10 gibi) belirleyebilir misiniz? Bayram günü olan 21 Nisan’da devamsızlık oranı neydi?”

Okul müdürlerinin ilgili talepleri, 15 Mayıs Pazartesi saat 17.00’ye kadar yanıtlamaları istenilen e-postada, alttaki imza kısmında iletinin DSDEN tarafından gönderildiği görülüyor.

DSDEN Başkanı Geri Adım Attı

CCIE’den yapılan ikinci bir paylaşımda da ilgili e-postanın gönderildiği günün akabinde, DSDEN Başkanı tarafından okul müdürlerine “öğrencilerin bayram günü gelip gelmediğine ilişkin iletinin dikkate alınmaması gerektiğini ve özür beyanını içeren” bir e-posta attığı görülüyor.

Sosyal medyada, DSDEN Başkanı’nın söz konusu talebine ilişkin e-postanın dikkate alınmamasının istenmesinin arkasında, yazışmanın medyaya yansıyıp tepkilere yol açacağı kaygısı olduğu yorumları yapıldı.

Fransa’da 6 Ocak 1978 tarihli “Bilişim ve Özgürlük Yasası” kapsamında, kişilerin etnik ve dinî aidiyetleri hakkında verilerin toplanması veya işlenmesi yasak. Söz konusu yasayı ihlal edenler için 300 bin avro para ve 5 yıl hapis cezası bulunuyor. Ayrıca ülkedeki devlete ait ortaokul ve liselerdeki öğrenciler, mensup olduğu dinin önemli bayramlarında izin kullanabiliyor.

Ramazan Bayramında Okul Devamsızlığı Tartışması

Fransa’da Müslümanların kamusal alandaki görünürlüklerine ve dinlerini yaşayışlarına dair kamuoyunun bir kısmı tarafından problematize edilen ve laiklik ilkesinin ihlali gibiymiş lanse edilen konulardan biri de dinî bayramlarda öğrencilerin bayram kutlaması için devamsızlık yapması. Son olarak, geçtiğimiz nisan ayında kutlanan ramazan bayramının ilk günü olan 21 Nisan’da bazı okullarda yüzde 20’ye varan devamsızlık oranı, aşırı sağ siyasetçiler ve onlara yakın medya organları tarafından eleştirilmişti. Devamsızlık oranının önceki yıllara göre, daha yüksek olmasına dikkat çekildi ve özellikle sosyal medyada öğrencilerin dinî bayram gerekçesiyle okula gitmeme hakları olduğu belirten geniş takipçi kitleli hesapların paylaşımları gerekçe olarak gösterilmişti.

Güncel nüfus verilerine göre Fransa’da Müslüman olduğunu belirtenlerin genel nüfusa oranı yüzde 10’ken, ülkedeki Müslümanların yüzde 75’i ramazan oyu boyunca dinî vecibelere riayet ettiğini belirtiyor.  (AA/P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler