'Çifte Vatandaşlık'

Alman Hükûmeti Çifte Vatandaşlık Yasa Tasarısını Onayladı

Almanya’da Bakanlar Kurulu, herkese çifte vatandaşlık imkanı tanıyan ve Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştıran yasa tasarısına onay verdi.

Fotoğraf: Shutterstock.com / Değişiklikler: Perspektif

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan “Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu” adını taşıyan tasarıyla, daha önce sınırlı sayıda ülke vatandaşına uygulanan çifte vatandaşlık hakkı, herkese yönelik genişletilecek. Tasarının Federal Meclis’ten geçmesi durumunda ayrıca yabancıların Alman vatandaşlığına kabul edilmesi için gerekli şartlar da hafifletilecek.

Yeni yasaya göre vatandaşlığa geçmek için istenen “yasal ikamet süresi” 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Çalıştığı alanda veya eğitiminde başarılı olmak, gönüllü çalışmalar yapmak gibi, Almanya’daki yaşam şartlarına uyum sağlamak için özel çaba gösterenler, örneğin iş yerinde veya eğiminde başarılı olanlar, ülkede gönüllü çalışmalar yapanlar için bu süre 3 yıla düşürülebilecek.

Vatandaşlığa Geçişte  Şartları

Alman vatandaşlığına geçiş koşulları arasında, Almanya’nın özgürlükçü toplum değerleri ve yasalarının benimsenmesi ve kişinin, kendisi ve ailesinin geçimini sosyal yardımlar almadan sağlayabilmesi de yer alıyor.

Ancak, örneğin 1974’ten önce Almanya’ya gelen eski “misafir işçiler” veya eski Doğu Almanya’ya sözleşmeli işçi olarak gelenler için bir takım istisnalar bulunuyor.

Son iki yıl içinde en az 20 ay tam zamanlı çalışmış olan kişiler ile bu kişilerin eşleri veya aile hayatı yaşadıkları resmî kayıtlı hayat arkadaşları için de yasa kapsamında istisnalar var.

Anayasaya Bağlılık

Yasa tasarısında bundan önce de vatandaşlığa geçecek kişilerden talep edilen özgür demokratik temel düzene bağlılık şartının altı çiziliyor.

Buna ek olarak Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya başka insanlık dışı eylemelerde bulunanlar Alman vatandaşlığına alınmayacak. Savcılık, Alman pasaportu için başvuran bir kişinin ilgili bir suçtan hüküm giymiş olup olmadığını talep üzerine vatandaşlığa kabul makamına bildirmek zorunda olacak.

Ayrıca çok eşli olanlar veya anayasada yer alan kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar da vatandaşlığa alınmayacak.

Çifte Vatandaşlık İmkanı

Çifte vatandaşlığa imkan veren tasarıda, çoklu vatandaşlıklara da imkan tanınacak. Aynı zamanda yabancı bir ülkenin vatandaşlığına geçenlerin Alman vatandaşlığını kaybedeceği yönündeki düzenleme de ortadan kalkacak.

Almanya’da Doğan Çocuklara Alman Vatandaşlığı

Ebeveynlerinden en az birinin 5 yıldan fazla bir süredir Almanya’da yaşıyor olması ve süresiz ikamet iznine sahip olması durumunda ülkede doğan yabancı çocuklar da Alman pasaportu alabilecek. Daha önce ebeveynlerde aranan ülkede ikamet süresi 8 yıldı.

Ayrıca bu çocuklar ebeveynlerinin vatandaşlığını da koruyarak çifte vatandaş olabilecek.

“Misafir İşçi” Jenerasyonuna Jest

Tasarıda, İşgücü Anlaşması kapsamında 30 Haziran 1974’e kadar Federal Almanya Cumhuriyeti’ne (Batı Almanya) ve sözleşmeli işçi olarak 13 Haziran 1990’a kadar eski Almanya Demokratik Cumhuriyet’ine (Doğu Almanya) gelen işçiler için özel bir düzenleme yer alıyor.

Buna göre bu kişiler için Alman vatandaşlığına geçişteki yazılı sınav zorunluluğu kaldırılacak. Misafir işçi olarak adlandırılan kişilerin, başlangıçta sadece çalışmak amacıyla geçici olarak Almanya’da kalacakları öngörüldüğünden bu kişilerin geçmişte dil ve entegrasyon kursu alamadıkları, bu nedenle vatandaşlığa alınma sınavından muaf tutulacağı belirtildi.

Vatandaşlık Törenle Verilecek

Tasarıda Alman vatandaşı olanlara belgeleri törenle verilecek. Burada mümkün olduğunca Almanya’nın sembollerinin kullanılması öngörülüyor. Yasa tasarısını Berlin’de tanıtan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, söz konusu düzenlemenin mevcut hükûmetin en önemli reformlarından biri olduğunu ve bunu uygulamaya koymaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, modern bir yasa çıkaracaklarını belirtti.

Faeser, uzun süredir Alman toplumunun bir parçası olan insanların, ülkeyi şekillendirmesini istediklerini aktararak, “Göçmenler artık kimliklerinin bir kısmından vazgeçmeye zorlanmayacak. Dolayısıyla gecikmiş bir paradigma değişimini gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“Refahımıza Katkı Sağlayan İnsanların Topluma Ait Olmasına İzin Verilmedi”

Geçmişte vatandaşlık yasasıyla ilgili çoğu zaman dışlama ve ön yargılar çerçevesinde tartışmalar yapıldığını anımsatan Faeser, “Bu tartışmalar uzun süre ülkede yaşayan ve bizim refahımıza katkı sağlayan insanların üzerinden yapıldı. Bu tartışmalar yüzünden bu insanların topluma ait olmasına izin verilmedi. Bunu şimdi değiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Faeser, Alman ekonomisin de bu yasaya ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, “En iyi beyinler için küresel bir rekabetin içindeyiz. Pek çok alanda vasıflı çalışanlara ihtiyacımız var. En iyi beyinleri gelecekte toplumumuzun bir parçası hâline getirebilirsek kazanabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yasa tasarısının gelecek aylarda Federal Meclis’te (Bundestag) onaylandıktan sonra yasalaşması öngörülüyor. İçişleri Bakanlığının verilerine göre Almanya’da 12 milyondan fazla kişi, yabancı vatandaşlığına sahip. Bunların yaklaşık 5,3 milyonu ülkede en az 10 yıldan beri ikamet ediyor.

2022 yılında 168 bin 545 kişi Alman vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulundu. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler