Arakan Myanmar Lideri Suu Kyi “Yılın İslamofobiği” Seçildi

Rohingyalı Müslümanlara uygulanan soykırım politikasıyla gündeme gelen Myanmar lideri Aung San Suu Kyi İslamofobi ödülüne layık görüldü.

admin 5 Aralık 2017

Myanmar Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan ve fiili olarak ülkenin lideri durumundaki Suu Kyi, Rohingyalı Müslümanlara yönelik baskı, yıldırma ve katliamlarıyla “yılın İslamofobiği” seçildi.

Geçtiğimiz üç ayda 2000’den fazla insanın ölümüne sebep olan Kyi’nin idaresindeki Myanmar Hükumeti, 617.000 Rohingyalı Müslümanı Bangladeş’e göç etmeye zorlamıştı. Hükumet, ülke sınırları içerisinde Kuzey Arakan’a giriş-çıkış müsadesi vermezken, ülkeden çıkamayan Rohingyalıların bulunduğu bölgelerde yardım kuruluşlarının faaliyetlerine de izin vermemişti.

Suu Kyi Trump, Le Pen ve Wilders’ı Geride Bıraktı

Müslüman yasağıyla tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, Fransız aşırı sağ Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen ve İslam karşıtı söylemleriyle öne çıkan Hollanda Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders’ın adaylar arasında bulunduğu İslamofobi ödülleri Londra merkezli İslami İnsan Hakları Merkezi tarafından veriliyor. İslam ve Müslüman karşıtlığının eleştirel biçimde “ödüllendirildiği” organizasyonda söylem ve pratikleriyle nefret suçu işleyen kişiler ele alınıyor.

Diğer Ödüller

Birleşik Krallık dalında yılın İslamofobiği ödülünü faşist İngiliz Savunma Birliği eski başkanı Tommy Robinson aldı. Adaylar arasında TV sunucusu Katie Hopkins, Brexit sürecinde evet cephesinin Bağımsızlık Partisi (UKIP) eski başkanı Nigel Farage, İngiltere İçin partisi kurucusu Anne Marie Waters ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson yer aldı. Ödüllerin medya kategorisinde ise Fox News birinci oldu.

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |