Arakan Myanmar | Soykırım İddialarına “Açık Kanıt” İsteği

Myanmar’da Ulusal Güvenlik Danışmanı, ülkede Müslümanlara karşı soykırım olduğu iddialarını reddederek, buna yönelik “açık kanıt” bulunmadığını belirtti.

admin 21 Mart 2018

Myanmar Ulusal Güvenlik Danışmanı Thaung Tun, Müslümanlara yönelik “soykırım” yapıldığı iddialarını reddetti. Tun, Müslüman azınlığa yönelik soykırım olduğu iddialarına dair “açık kanıt” bulunmadığını ifade etti.

Myanmar’da uzun süredir Müslümanlara yönelik devam eden saldırılarla ilgili ülkenin Ulusal Güvenlik Danışmanı Thaung Tun, gazetecilere açıklamada bulundu. Tun yaptığı açıklamada, ülkede yaşandığı söylenen “etnik temizlik” ve “soykırım” iddialarını reddetti. Müslüman çoğunluğun Arakan Bölgesi’nde yaşamaya devam ettiğini söyleyen danışman, eğer soykırım olsaydı insanların bu bölgeden tamamen çıkarılmış olacağını söyledi. Burada yaşanılanların hükümetin politikası olmadığını savunan Tun, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bölgede etnik temizlik veya soykırım olup olmadığına dair açıklamanın yapılması gerektiğini, ülkede Müslümanlara yönelik soykırım yapıldığı iddiasına yönelik açık bir kanıt görmek istediklerini belirtti.

Çarşamba günü (7 Mart), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Zeid Ra’ad el-Hüseyin, Myanmar’da Müslüman azınlığa yönelik soykırım eylemleri yapıldığından kuşkulanıldığını söylemişti. İnsan Hakları Komiseri yaptığı açıklamada, Myanmarlı yetkililerin geçtiğimiz yıl ordunun yaptığı bir katliamın üzerini örtmeye çalıştığı iddialarına yönelik ortaya çıkan belgeleri, “insanlığa karşı olası suçlar da dâhil olmak üzere potansiyel uluslararası suçların kanıtlarının yetkililer tarafından kasıtlı bir şekilde imha edildiği” şeklinde yorumlamıştı. Zeid Ra’ad el-Hüseyin ayrıca Müslümanlara yönelik  şüpheli “soykırım” suçlamalarıyla ilgili olarak, Myanmar’ı, Birleşmiş Milletler gözlemcilerine araştırma yapmalarına izin vermeye çağırdı. Myanmar, daha önce gözlemcilerinin araştırma yapmalarına müsaade etmemişti. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |