Hollanda Hollanda | “Müslümanlar Değil İslam Hedef Alındı, Ortada Suç Yok”

Hollanda’nın Enschede kentinde yapımı sürmekte olan cami inşaat alanına 23 haç dikerek “İslam’a hayır” etiketiyle internette paylaşan Pegida üyelerine soruşturma açılmayacak.

admin 22 Mart 2018

10 Mart’ta   Enschede’de bir cami inşaatına 23 haç dikerek görüntüleri sosyal medyada “İslam’a Hayır, Sadece Özgürlük” etiketiyle paylaşan “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketi üyeleri hakkında kovuşturmaya yer olmadığı açıklandı.

Hollanda Kamu savcılığından (Openbaar Ministerie) yayımlanan basın bildirisinde, olayın “şoke edici” olduğu ancak yargılamaya sebep oluşturacak bir durum yaşanmadığı belirtildi.

Açıklamada, Pegida üyelerinin söz konusu olayda “herhangi bir gruba karşı suçlayıcı veya ayrımcı bir ifadeye yer vermemeleri” sebebiyle kişiler hakkında dava açılmayacağı kaydedildi. Savcılık saldırganların “Müslümanları değil İslam’ı hedef aldığını”, bu hâliyle olayın “bir suç unsuru taşımadığını” açıkladı.

Pegida, geçtiğimiz yıl 12 Kasım’da da aynı şehirde cami yapılması planlanan araziye domuz kanı sürülmüş bir çarmıh yerleştirmişti. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |