"fipronil"

Hollanda | Üç Bakanlık ‘Fipronil’le Skandalında Yetersiz Kalmış

Hollanda’da oluşturulan bağımsız bir komisyon, geçen yıl ortaya çıkan ‘fipronil’ skandalıyla ilgili raporunu yayımladı. Rapora göre üç bakanlık skandalla başa çıkmakta yetersiz kaldı.

26 Haziran 2018 admin

Hollanda‘da Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı, Tarım Doğa ve Gıda Bakanlığı ve Hollanda Gıda Güvenlik Otoritesi yetkililerinin, geçen yılki ilaçlı yumurta (fipronil) skandalıyla başa çıkmakta yetersiz kaldığı açıklandı. Raporda, yumurta sektörünün yanı sıra ilgili bakanlık ve kurum yetkililerinin gıda güvenliğine öncelik vermedikleri için yetersiz kaldıklarına işaret edildi.

Yumurta sektöründeki şirketlerin kanuni sorumluluklarını yerine getirmedikleri belirtilen raporda, Hollanda Gıda Güvenlik Otoritesi’nin gıda güvenliğine yeterince ilgi gösterilmediği, siyasilerin gıda güvenliği konusunda kısıtlı rol oynadıkları ancak bir olay ya da kriz oluştuğunda eyleme geçtikleri kaydedildi.

Raporda, bakanlıkların da fipronil skandalını hafife aldığını ve ağustosta parlamentoyu hem eksik hem de yanlış bilgilendirdikleri aktarıldı. Ekonomik ve finansal çıkarlara hiçbir zaman gıda güvenliğinden daha fazla öncelik tanınmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Hangi Ülkelerde Çıkmıştı

Hollanda, Almanya ve Belçika’da yumurtalarda böcek ilacı tespit edilmesinin ardından patlak veren kriz, bu ülkelerin ihracatlarıyla Asya da dahil birçok ülkeye yayılmıştı. Sorunun Belçika’da bulunan bir şirketin, fipronil adlı böcek ilacını Dega-16 adlı temizlik ürününe karıştırmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Şirketin bu temizlik ürününü Belçika ve Hollanda’da tavuk çiftliklerine bakım sağlayan Chickfriend adlı şirkete sattığı, bu şirketin de temizlik ürününü tavuk çiftliklerinde kullanması sonucu yumurtalara böcek ilacı bulaştığı iddia ediliyor. AA

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler