Avrupa İtalya Başbakanı: “Avrupa Projesi İtici Gücünü Kaybetmiş Görünüyor”

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa projesinin itici gücünü kaybettiğini kaydederek, "Bu kritik bir aşamada" ifadelerini kullandı.

admin 13 Şubat 2019

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa projesinin itici gücünü kaybettiğini ve kritik bir aşamada olduğunu belirtti.

Conte, Strazburg’da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda Avrupa’nın geleceğine ilişkin konuşma yaptı. “Avrupa projesi itici gücünü kaybetmiş görünüyor ve kritik bir aşamada.” ifadelerini kullanan Conte, Avrupa Birliği‘nin (AB) ekonomik bir perspektifle yetindiğini ancak siyasi bir vizyona ihtiyaç duyduğunu söyledi. Conte, AB’nin bütçesinin, İtalyan ekonomisini yeniden canlandırması gerektiğini savundu.

Göçmen meselesinin İtalya sayesinde Avrupa’daki tartışmaların merkezinde yer aldığını belirten Conte, göçmenlerle ilgili ayrım yapılmadan her ülkenin dayanışma içerisinde olması gerektiğini dile getirdi.

Göç Sorunu İtalya ile Fransa Arasında Krize Neden Olmuştu

Bir süredir İtalya ile Fransa arasında göç sorunuyla başlayan ve Sarı Yelekliler ile büyüyen kriz,, iki ülke ilişkilerini 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en sorunlu döneme getirmişti. Son olarak ise ilişkiler Fransa’nın 79 yıl sonra ilk kez Roma Büyükelçisi’ni geri çağırmasıyla tamiri zor bir sürece girdi.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar