Amerika ABD’de Müslüman Gençleri Vahşice Öldüren Katilin Cezası Belli Oldu

ABD’nin Kuzey Karolina eyaleti Chapel Hill kasabasında 2015’te öldürülen 3 Müslüman gencin katili 4 yıllık yargılama sonrası müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

admin 13 Haziran 2019

Amerika’nın Kuzey Karolina eyaletinde 2015 yılında, 23 yaşındaki Deah Shaddy Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Mohammad Abu-Salha ve 19 yaşındaki kız kardeşi Razan Mohammad Abu-Salha’yı başlarından vurarak öldüren Craig Hicks’in cezası belli oldu. Durham Mahkemesi’nde 12 Haziran’da görülen davada katil Hicks, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Hicks’in hiçbir zaman şartlı salıvermeden de yararlanamayacağına hükmetti.

“Cinayetin Sebebi Otopark Anlaşmazlığı Değil”

Mahkeme sonrası konuşan Chapel Hill Polis Şefi Chris Blue, yargılamanın daha önce idda edildiği gibi cinayetin bir otopark yüzünden işlendiği yönündeki iddiaları çürüttüğünü söyledi. Blue, katilin cinayetleri “nefret duygusu” ile işlediğinin ortaya çıktığını aktardı.

North Carolina eyaletinin Chapel Hill yerleşkesinde 10 Şubat 2015’te meydana gelen olayda, 23 yaşındaki dış hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed evlerinde başlarına ateş edilerek öldürülmüştü. Polis, otoparkla ilgili bir komşu anlaşmazlığı ihtimali üzerinde dururken, katil zanlısı 46 yaşındaki komşuları Craig Hicks’in sosyal medyada kendini “ateist” olarak tanımlaması ve din karşıtı söylemlerde bulunması, cinayetlerin kurbanların Müslüman kimlikleri nedeniyle işlendiği yargılarına neden olmuş, cinayet sosyal medyada tüm dünyadan Müslümanların tepkisini çekmişti.

“İslamofobiyi Durdurun”

Olayın ardından Kuzey Carolina’da ve ABD’nin bir çok yerinde üç Müslüman genç için anma törenleri düzenlenmişti. “MüslimLivesMatter (Müslümanların Hayatı Değerlidir)” ve “Endİslamophobia (İslamofobiyi durdurun)” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, cinayetlere yeterince yer vermeyen ABD medyasına da tepki göstermişti.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |