Başörtüsü Yasakları Fransa’da Okul Gezilerinde Başörtülü Annelere Getirilen Yasak İptal Edildi

 Fransa’da daha önce senatoda kabul edilen başörtülü annelerin okul gezilerine katılmasını yasaklayan değişiklik, meclis ve senatonun oluşturduğu ortak komisyonda iptal edildi.

admin 14 Haziran 2019

Fransa’da tartışma yaratan başörtülü annelerin okul gezilerine katılmasınının yasaklanması ile ilgili senatoda kabul edilen değişiklik iptal edildi. Fransa’da milletvekilleri ve senatörlerin oluşturduğu ortak komisyonda gündeme gelen yasa değişikliği teklifi geri çekildi. 

13 Haziran’da hükümetin hazırladığı okul yasası reformunu görüşmek üzerine toplanan komisyonda, daha önce merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) teklif ettiği yasak gündeme geldi. Milletvekilleri ve senatörler, değişikliğin reform paketinden çıkarılması konusunda uzlaştı. Böylece yasa değişikliğinin meclis gündemine gelmesinin de önü kesilmiş oldu. 

“İslamofobi Alan Kazanıyor”

Yasağa karşı uzun süredir mücadele veren aktivist Sihame Assbague, yasa teklifinin geri çekilmesinin iyi bir gelişme ancak daha atılması gereken çok adım olduğuna dikkat çekti. Assbague, İslamofobi’nin son yıllarda medya, siyaset ve hukuki olarak da büyük alan kazandığına vurgu yaparak, mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Danıştay, 2013’te yayımladığı raporda, okul gezilerinde öğrencilere refakat edenlerin kamu görevlisi olmadığını, bu kişilerin dini sembol taşıyabileceğini belirtmişti.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar