'Fransa'

Le Figaro’nun GYY Yardımcısı: “Otobüste Başörtülü Bir Kadın Görürsem İnerim”

Fransa'da başörtülü Fatima E.'nin kendi çocuğunun da arasında bulunduğu öğrenci gurubuyla ziyaret ettiği yerel mecliste aşırı sağcı vekillerin sözlü saldırısına uğraması sonrası başlayan tartışmalar sürüyor.

@Sosyal Medya değişiklikler: Perspektif

Fransa’da kendi çocuğunun da arasında bulunduğu öğrenci gurubuyla ziyaret ettiği bölge meclisinde aşırı sağcı Julien Odoul‘un sözlü saldırısına maruz kalan Fatima E. ile başlayan tartışmalar sürüyor. Olayın ardından ülkede tartışmalar başlamış, Müslümanların hedef alındığı açıklamalar artmıştı. Fransız basınındaki haberlerde, son bir haftada ülkenin en önemli televizyon kanallarında başörtüsü hakkında düzenlenen 85 tartışma programına 286 kişinin davet edildiği belirtilmişti. Bu programlarda başörtülü kadınlara söz verilmemesi dikkati çekmişti.

Öte yandan ülkenin en önde gelen gazetelerinden Le Figaro’nun Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yves Threard, LCI televizyonunda yaptığı açıklamalar büyük tepki çekti. Yvez Threard, “İslam dininden nefret ediyorum. Eğer bindiğim otobüs ya da gemide başörtülü bir kadın olursa inerim. Daha önce bu durumu yaşadım.” ifadesini kullanmıştı.

Paris’te İslamofobiye Karşı Gösteri

Müslümanlara yönelik artan saldırılar ise Paris’in Republique Meydanı’nda düzenlenen gösteri ile protesto edildi. Aşırı Sağcı Odoul’un sözlü saldırısına maruz kalan Fatima E.’ye destek veren göstericiler, Fransız siyasetçilerin Müslüman karşıtı saldırılarının sona ermesinin gerektiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Macron’a “Saldırıyı Kına” Çağrısı Yapılmıştı

Le Monde gazetesinde yayımlanan açık mektupta, aralarında ünlü Fransız aktör Omar Sy ve gazeteci Alain Gresh’in de bulunduğu 90 akademisyen, sanatçı, yönetmen, aktör ve gazeteci, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan, Odoul’un birkaç gün Müslüman kadına yaptığı sözlü saldırısını kınamasını istemişti. İnsanların dini aidiyetleri nedeniyle hakarete ve saldırıya uğramasının ve ırkçılığa maruz kalmasının kabul edilemeyeceği belirtilen mektupta, Macron’un başörtülü veya başörtüsüz Müslüman kadınların toplumda yeri olduğunu, Müslümanların ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini açıklaması gerektiği ifade edilmişti.

Mektupta, sağcı ve solcu siyasetçilerin de laikliği kullanarak özellikle Müslüman kadınlara ayrımcılık yapmaktan kaçınmadığının altı çizilmişti.

Fransa Eğitim Bakanı da Başörtüsü Yasağını Desteklemişti

Aşırı sağcı Odoul, geçen hafta Besançon’da düzenlenen bir toplantıda Müslüman kadından oğlunun yanında başörtüsünü çıkarmasını istemişti ve kendisine sözlü saldırıda bulunmuştu. Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, geçen hafta yaptığı açıklamada, başörtüsünün toplumda istenmediğini savunarak okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasına ilişkin, “Yasa başörtüyü yasaklamıyor ancak yerel yönetimlerin başörtüyü yasaklanmasını teşvik edebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.(P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler