'Almanya'

Aşağı Saksonya’da Hakimler ve Savcılara Başörtüsü Yasağı

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’nde yürürlüğe giren yeni yasa ile hakim ve savcıların mahkeme salonlarında başörtüsü ve haç gibi dinî semboller kullanması yasaklandı.

Fotoğraf @shutterstock

Aşağı Saksonya eyalet meclisinde salı günü oy çokluğu ile kabul edilen yasa değişikliği ile hakim ve savcılar mahkeme salonunda herhangi bir dinî veya siyasi görüş ifade eden sembol veya kıyafetleri kullanamayacak. Bu karar, başörtüsü yasağını da kapsıyor. Yasa değişikliği ile “Yargının tarafsızlığı” ilkesinin güçledirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Yeşiller: “Başörtüsü Yasağı”

Yasa değişikliğine sadece Yeşiller Partisi karşı çıkarak, söz konusu kararı “başörtüsü yasağı” olarak yorumladı. Hristiyan Demokrak Partili (CDU) Eyalet Adalet Bakanı Barbara Havliza ise bu eleştiriye cevaben yasağın sadece başörtüsünü değil, tüm dinlerin sembollerini kapsadığını vurguladı. Bakan, yasanın gerekçesinin ise toplumda artan çeşitlilik karşısında yargının tarafsızlığının korunması olduğunu öne sürdü.

Yasa Öncesi De Mahkemelerde Kısıtlamalar Mevcuttu

Eyalet Adalet Bakanlığı tarafından daha önce yapılan bir açıklamada bu zamana kadar Aşağı Saksonya’da başörtüsü takmak isteyen bir hakimin bulunmadığı belirtildi. Ancak düzenli olarak mahkeme salonunda görevini başörtülü olarak yerine getirmek isteyen stajyerlerin olduğu kaydedildi. Şimdiye kadar bu taleplerin ilgili mahkemelerce değerlendirilip karara başlandığı, fakat çoğunlukla başörtülü stajın kabul edilmediği belirtildi.

Stajyerlere Başörtülü Görev Yapmak Yasak

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz şubat ayında Müslüman stajyerlerin mahkemelerde başörtülü staj yapmalarının yasaklanmasına izin veren bir karara imza atmıştı. Ancak bu karar genel bir başörtüsü yasağı anlamına gelmiyor. Anayasa Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, stajyer avukatın mahkemeyi temsil noktasında başörtülü olamayacağı yasağını haklı buldu. Yapılan itirazın reddedildiği belirtilen mahkemenin kararında, yasağın, staj kapsamında dünya görüşü ve dini açıdan tarafsız bir davranış sergilenmesi yükümlülüğüyle ilişkili bulunduğu, bu nedenle söz konusu yasağın meşru olduğu ifade edilmişti.

Buna göre, Fas kökenli stajyer avukat mahkeme salonunda dinleyici kısmında başörtülü oturabilecek, ancak temsil noktasında görevli olduğunda başörtüsünü çıkarması gerekecek. 16 eyaleti bulunan Almanya’da aynı yasak Kuzey Ren Vestfalya, Baden-Württemberg ve Berlin’de de uygulanıyor. (mk)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler