'ALMANYA'

Almanya’da DİTİB’den 1. FC Köln Kulübüne Teşekkür

Almanya'da 1. FC Köln'ün formasında cami siluetinin görünmesine tepkiler arttı. DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Köln formasında hem Köln Katedrali'nin hem de DİTİB Merkez Camisi'nin yer almasının şehrin çokkültürlü yapısına uyduğu görüşünde.

Fotoğraf: https://www.fc-fanshop.de/auswaertstrikot-2020-2021-senior/ Değişiklikler: Perspektif

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından 1. FC Köln‘ün 2020-2021 sezonunda deplasmanda giyeceği formanın üzerindeki şehir silüetinde DİTİB Köln Merkez Camisi’ne yer verilmesinden dolayı Köln Kulübüne teşekkür etti.

Türkmen, yaptığı açıklamada, Köln’ün çok kültürlü bir şehir olduğunu belirterek, “Köln formasında hem Köln Katedrali’nin hem de DİTİB Merkez Camisi’nin yer alması Köln’ün bu çok kültürlü yapısına uyan güzel bir örnek oluşturmuştur.” ifadesini kullandı. Camiye kentin silüetinde yer vermesinden dolayı Alman ekibine teşekkür eden Türkmen, “Dünya futboluna birçok yıldız yetiştiren Almanya’nın köklü ve Köln şehrinin en popüler futbol kulübü Köln takımının bu hareketi, sporun kardeşlik, dostluk, dayanışma ve paylaşmanın en güzel örneğinin bir ifadesi olmuştur. Bu manada Köln DİTİB Merkez Camisi’nin formada yer alması bizim açımızdan gurur vesilesidir. Köln Kulübüne teşekkür ediyorum.” şeklinde görüş belirtti.

Türkmen, caminin sadece Türklere değil, Köln’e ait olduğunu ifade ederek, “(DİTİB Köln Merkez Camisi) Köln’ün bir simgesidir, şehrin silüetinde yerini almış bir yapı ve mimari şaheserdir.” dedi.

Bundesliga takımlarından Köln’ün 2020-2021 sezonunda deplasmanda giyeceği formanın üzerindeki şehir silüetinde, Rhein Energie Stadı ve Köln Katedrali’nin yanında Köln’deki DİTİB Köln Merkez Camisi de yer almıştı. DİTİB Köln Merkez Camisi’nin açılışı Eylül 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı.

“Cami, Köln Şehir Siluetinin Ayrılmaz Parçası”

Takımın Medya ve İletişim Direktörü Tobias Kaufmann, Perspektif’e yaptığı açıklamada, 1. FC Köln’ün toleranslı ve saygı dolu bir toplumsal birlikteliği savunduğunu açıklamıştı. “1. FC Köln’ün kurallarında şu yazar: Nereden geldiğin, neye inandığın, neye sahip olduğun, ne olduğun, nasıl yaşadığın ya da kimi sevdiğin fark etmeksizin Almanya’nın en güzel şehrine hoş geldin.” diyen Kaufmann, takımın her sene futbol sezonu başlamadan önce Köln Katedrali’nde dua ettiğini, Noel mesajı yolladığını, Yahudi futbol fanlarına Pesah ve Roş Aşana için, Müslüman takipçilerine ise Şeker Bayramı için tebrik gönderdiğini belirtmişti.

“Cami, Köln’deki büyük Türk topluluğu için bir sembol. Bu topluluk içerisinde çok köklü FC-Fanları da var. Ayrıca cami, Köln’ün şehir siluetinin ayrılmaz bir parçası. Camiyi yapan ya da işletenlere siyasi olarak nasıl bakıldığından bağımsız olarak bu gerçekler söz konusu. Bu açıdan, 1. FC Köln’ün formasındaki şehir siluetinde caminin de yeri olduğu bizim için çok açık.” Caminin futbol formasında sadece bir detay olduğunu söyleyen Kaufmann, şimdiye kadar olumlu tepkiler aldıklarını ifade etmişti. (AA, P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler