Koronavirüs Pandemisi Belçika’da Kovid-19 Vakalarındaki Düşüş Sürüyor

Belçika'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hastaların sayısında son günlerde sağlanan düşüş devam ediyor.

admin 27 Ağustos 2020

Belçika’da koronavirüse yakalanan hastaların sayısındaki düşüş devam ediyor. Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünün verilerine göre, 16-22 Ağustos haftasında Belçika’da günlük vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 8 azalarak 490 oldu. Ülke genelindeki düşüşe rağmen başkent Brüksel bölgesinde yeni vakalarda yüzde 70’ten fazla artış belirlendi. Belçika genelinde koronavirüste toplam vaka sayısı 82 bin 447, ölüm sayısı ise 9 bin 878 oldu.

Kamuya Açık Alanlarda Maske Zorunluluğu

Belçikalı yetkililer, kayıtlardaki ölüm sayısının güncellendiğini, özellikle saygının ilk döneminde bakım evlerinde kalırken hayatını kaybeden bazı kişilerin ölümlerinin birkaç kez kaydedildiğini açıkladı. Bu nedenle ülkedeki toplam ölü sayısının 121 azaldığı ifade edildi.

Belçika’da salgınla mücadele tedbirlerinin gevşetilmesi ve ardından temmuz ayında yeni hasta sayılarında görülen hızlı artış üzerine hükümet yeniden bazı tedbirleri devreye sokmuştu. Önlemler arasında başkent Brüksel gibi bazı bölgelerde kamuya açık alanların tamamında maske takılması, sakıncalı sayılan ülkelerde tatil yapıp Belçika’ya dönenlere 14 günlük karantinaya girme ve test yaptırma zorunluluğu; kafe ve restoranlara gidenlerin iletişim bilgilerini bırakması, birçok dükkan ve mağazanın en geç 22.00’de kapanması gibi zorunluluklar bulunuyordu. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |