'Fransa'da İslam'

Fransa’da Bas-Rhin Valiliği’nden Eyüp Sultan Camii İçin Mahkemeye İtiraz

Fransa’da Strazburg Belediyesi'nin Eyüp Sultan Camii'ne yaptığı yardım İçişleri Bakanı Gérald Darmanin'in talimatıyla yargıya taşınıyor.

Görsel: CIMG | Değişiklikler: Perspektif

Fransa’nın Bas-Rhin Valiliği, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talimatına uyarak, Strazburg kentinde inşa edilen Eyüp Sultan Camii için belediyenin yaklaşık 2,5 milyon avroluk yardım yapma kararına idari mahkemede itiraz edecek. Bas-Rhin Valiliği’nden yapılan açıklamada, Strazburg Belediye Meclisi’nde Eyüp Sultan Camii’ne, inşa maliyetinin yüzde 10’u olan 2 milyon 563 bin 999 avro para yardımı yapılmasının kabul edilmesinin tartışmalı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Vali Josiane Chevalier ile Strazburg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian arasındaki yazışmaların Belediye Meclisinin kararını geri çekmesiyle sonuçlanmadığı, bu nedenle valiliğin tartışmalı gördüğü bu yardım kararını iptal istemiyle Strazburg İdari Maahkemesine götüreceği aktarıldı.

Darmanin’den Engelleme Çabaları

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Yeşiller Partisi’nden olan Strazburg Belediyesinin 22 Mart’taki kararına karşı çıkarak, Grand-Est ve Bas-Rhin Valiliğinden yardım kararını idari mahkemeye sevk etmesini istemişti. Darmanin, 22 Mart’taki açıklamasında, “Strazburg Belediyesi, Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü’nü imzalamayı reddeden ve siyasal İslam’ı savunan bir federasyon tarafından desteklenen bir camiyi finanse ediyor. Umarım bir an önce herkes gözlerini açar, ayrılıkçılık yasası onaylanır ve yürürlüğe girer.” ifadesini kullanmıştı. Strazburg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yazdığı mektupta Darmanin’in talebine itiraz ederek, söz konusu kararın Alsace-Moselle bölgesinin yerel hukukuna uygun olduğunu belirtmişti.​​​​​​​

Bu açıklamalara ilaveten, İçişleri Bakanlığı 30 Mart’ta valilere hitaben bir talimat mektubu kaleme almıştı. İçişleri Bakanı Gérald Darmanin ve vatandaşlıktan sorumlu Bakan Yardımcısı Marlène Schiappa imzalı talimat mektubunda, “İlkeler Şartnamesi”ni imzalayı reddeden üç federasyon: Tebliğ Cemaati (Fr. Foi et Pratique), Fransa’daki Türk Müslümanlar Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) hedef alınmıştı. “Fransa İslam’ı” aktörleriyle organize edecekleri yerel toplantılara “İlkeler Şartnamesi”ne imza atmamış olan bu kuruluşların çağrılmaması talep edilmişti.

Buna ek olarak, talimatname valilerden bu kuruluşların talep edebileceği eğitim faaliyeti, yardım organizasyonu, gayri-menkul vb. devlet hizmetleri süreçlerinde azami dikkat göstermeleri istenmişti. Bu konuda akıllara gelen ilginç bir detaysa, Fransa hükûmetinin İslam Toplumu Milli Görüş’e (CIMG) bağlı camiye 2019 yılında suç önleme hibesi olarak 22 bin 400 avro ödemiş olması. 

Darmanin, son olarak, 6 Nisan sabahı konuk olduğu bir yayında, CIMG’yi yabancı finansman almakla suçladı ve “cumhuriyet düşmanlarının” Fransa’da yaşamaya devam edemeyeceği açıklamasında bulundu. 

İslami Federasyonlardan Ortak Cevap

Caminin yapımını üstlenen CIMG, Tebliğ Cemaati ve CCMTF ile dün ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, Darmanin’in tüzüğü gerekçe göstererek, validen federasyonları bölgesel organizasyonlardan dışlamasını istemesinin kabul edilemez olduğunu bildirmişti. Kuruluşlar,  imzaladıkları 4 maddeden oluşan İlkeler Beyannamesi’ni kamuoyuna duyurarak sağduyu çağrılarını yinelemişlerdi. (AA, P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler