'Kanada'

Bir Ülke Daha Aşı Pasaportu Uygulamasına Geçti

Fransa ve İtalya'nın ardından Kanada'da aşı pasaportu sistemi uygulanmaya başlandı. İki doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olanlar, kısıtlı hizmetlere ulaşabilecek.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Kanada‘nın Quebec eyaletinde, iki doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olanların kısıtlı hizmetlere ulaşmalarına imkan tanıyacak aşı pasaportu sistemi başlatılıyor. Eyalet Başbakanı François Legault, eyaletin Delta varyantı nedeniyle Kovid-19 salgınında 4’üncü dalganın başlangıcıyla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, aşı pasaportu sistemine gelecek günlerde geçeceklerini açıkladı.

“Çaba Sarf Edenler Biraz Normal Bir Hayat Yaşayabilmeli”

Legault, spor salonları ve restoranlar gibi zorunlu olmayan hizmetlere erişmek için aşı pasaportlarının yakında gerekli olacağını dile getirerek, tamamen aşılanmış kişilerin ellerindeki aşı kodları ile bu hizmetlerden yararlanabileceklerini söyledi.

Legault, “Aşılarının iki dozunu da almak için çaba sarf eden insanlar biraz normal bir hayat yaşayabilmelidir. Kimse geçen yıl yaşadıklarımızı tekrar yaşamak istemiyor. Yani hastanelerimiz aşırı kalabalık olduğu için ameliyatları erteliyoruz.” dedi.

Aşılı Kişilere Kod Veriliyor

Eyalet Başbakanı, sistemin, eyaletin bugüne kadar salgın nedeniyle uygulanan yaygın kapanmalardan kaçınmasına da imkan vereceğini ifade etti. Quebec eyaletinde son birkaç aydır aşılı kişilere QR veya hızlı yanıt kodları veriliyor.

Bir mobil cihazda yazdırılabilen veya saklanabilen bu kodlar, kişinin aşı durumuna ilişkin bilgi almak için taranabiliyor. Legault, uygulamaya dair ayrıntıların yakında açıklanacağını belirterek, artan vaka sayıları ile daha fazla hastaneye yatış ve ölüm olasılığının aşı pasaportu sistemini gerekli kıldığını vurguladı. Manitoba ve Prince Edward Island eyaletlerinde de benzer önlemler uygulanıyor ama Quebec, aşı pasaportunun uygulanacağı ilk eyalet olacak.

Dünyada Aşı Pasaportu Uygulaması

Dünyada ise aşı pasaportu sistemi Fransa ve İtalya’da uygulanıyor. Bu iki ülke uygulamayı daha fazla işletme ve hizmete genişletmeyi planlarken, ABD’nin New York kenti de bu ayın sonunda aşı pasaportu sistemini uygulamaya başlayacak. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler