Arakanlı Müslümanlar “Arakanlı Mültecilerin Ülkelerine Güvenli Dönüşü Sağlanmalı”

Çok sayıda Arakanlı Müslüman mültecinin bulunduğu Bangladeş, mültecilerin ülkelerine geri dönüşü için küresel eylem çağrısında bulundu.

24 Eylül 2021

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, Arakanlı Müslüman (Rohingya) mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesinin “gerçek bir aciliyet” olduğunu ve uluslararası toplumun, bu kişilerin Myanmar’a güvenli şekilde dönüşlerini sağlamak için “mümkün olan her şeyi yapması gerektiğini” belirtti.

ARAKAN

Arakanlı Müslümanlara Yönelik Soykırımın Yıl Dönümünde Dayanışma Çağrısı

26 Ağustos 2021

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun oturum aralarında New York’taki bir etkinlikte konuşan Hasina, dünya güçlerinin eylemsizliğini, Bangladeş için bir şok olması sebebiyle kınadı ve yaklaşık 1,2 milyon Arakanlıya ev sahipliği yaptığı için kaynaklarının ciddi şekilde zorlandığını kaydetti.

Hasina, Dakka’nın son dört yıldır uluslararası topluluğa güvendiğini ancak “çağrılarının dikkate alınmadığını ve umutların gerçekleşmediğini” dile getirdi. Etkinlikte yaptığı konuşmada, sorunu çözmedeki başarısızlığın “müşterek güvenliği tehlikeye atacağına ve potansiyel olarak tüm bölgeyi istikrarsızlaştıracağına” dair uyarıda bulunan Hasina, şunları kaydetti:

“Bölgesel cephede, Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere büyük güçleri katmaya çalıştık. Japonya ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliğinin (ASEAN) daha aktif katılımını sağlamaya çalıştık. Çok taraflı cephede, önemli ülkeleri ve BM kurumlarını ilgilendiren BM kararları ile konuyu masada tuttuk ancak ne yazık ki çabalarımız henüz somut bir sonuç vermedi.”

“Bu Suç Asla Cezasız Kalmamalı”

Hasina, dünyanın “kelimelerin ve retoriğin ötesine geçmesi” gerektiğini ve ülkelerine geri dönüşün “Arakanlıların aziz arzusu” olduğunu vurgulayarak “Myanmar’daki zulümden sorumlu olanların hesap vermesini sağlamak zorunludur çünkü böyle iğrenç bir suç asla cezasız kalmamalı.” diye konuştu.

Arakanlı Müslümanlar

"Kovid-19 Aşılarının Myanmar'a Ulaşabilmesi İçin Çatışmalar Durmalı"

18 Ağustos 2021

Avrupa Birliği de dahil olmak üzere 8 ülke ve kuruluşun sponsor olduğu etkinlik, Bangladeş tarafından düzenlendi. Hasina öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden tarafından düzenlenen çevrim içi Kovid-19 zirvesinde, aşıların “küresel kamu malı” ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

BM’ye göre, 25 Ağustos 2017’den sonra Arakan’dan kaçmak zorunda kalan ve Bangladeş‘e sığınan 700 binden fazla mülteci bulunuyor. Kamplardaki mültecilerin yarısını çocuklar oluşturuyor. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle Arakan’da yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Anatomi Serisi

Azınlık Nedir?

12 Nisan 2020

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Uluslararası medya ve kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, bugüne kadar Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi. Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar ve insan hakları örgütleri, gerekli güvenli ortam sağlanmadan bu kişilerin Myanmar’a dönmelerinin, yeni bir etnik temizliğe yol açacağı endişesini taşıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |