Göçmen Akdeniz’de Çok Sayıda Düzensiz Göçmen Ölümden Kurtarıldı

Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşları, Akdeniz'deki 1000'den fazla düzensiz göçmeni ölümden kurtardı.

admin 5 Kasım 2021

İtalyan ANSA ajansının bildirdiği habere göre, Alman STK Sea-Eye’a ait Sea Eye 4 gemisi, Akdeniz’de Malta arama-kurtarma bölgesi (SAR) içerisinde kalan bölgede zor durumdaki iki ahşap teknede bulunan toplam 800 göçmeni kurtardı.

Fransız STK Sos Akdeniz’in Ocean Viking gemisi de Libya açıklarında 245 düzensiz göçmeni kurtardı. Bu arada, İtalya İçişleri Bakanlığının 3 Kasım itibarıyla paylaştığı verilere göre, İtalya’ya yılbaşından beri deniz üstünden ulaşan düzensiz göçmen sayısı 53 bin 836’a ulaştı.

Düzensiz Göç

Akdeniz'de On Binlerce Göçmene "Geri İtme" Uygulanıyor

20 Ekim 2021

Akdeniz’de Geçişler Artarak Devam Ediyor

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor. Sonbahar ve kış aylarında deniz ve hava koşullarının iyi seyrettiği günlerde söz konusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor.

Denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, Avrupalı devletler yerine Avrupa menşeili STK’ler kurtarıyor. Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da ilk ayak bastıkları yer, İtalya’nın kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor.  (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |