'Bulgaristan'

Bulgaristan’da Genel Seçim Sonuçları Açıklandı

Bulgaristan’da 14 Kasım’da yapılan erken genel seçim sonucunda 240 üyeli parlamentoya girmeyi başaran siyasi partiler ve tahmini sandalye sayıları açıklandı.

Fotoğraf: Shutterstock / roibu

Seçimin Galibi Eylül Ayında Kurulan Parti

Merkez Seçim Komisyonu, 7 siyasi parti ve ittifakın yüzde 4 seçim barajını aştığını duyurdu. Katılımın yüzde 39,1’de kaldığı seçimde Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in teknokratlar hükûmetinden ayrılan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev’in kurduğu Değişime Devam (PP) partisi oyların yüzde 25,7’sini alarak parlamentoda 67 sandalye kazandı. Eylülde kurulan parti ilk kez katıldığı seçimlerden birinci sırada çıktığı için hükümet kurmakla görevlendirilecek. Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi oyların yüzde 22,8’iyle 59 milletvekilinden oluşan bir gruba sahip olacak. 11 Temmuz’da yapılan bir önceki erken genel seçimlerde GERB, yüzde 23,51 oyla 63 milletvekiline sahip olmuştu.

Türk Azınlığın Partisi Oylarını Arttırdı

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 12,9 oyla milletvekili sayısını 29’dan 33’e yükseltirken parlamentoda sandalye sayısında 5. sıradan 3. sıraya yükseldi. HÖH bir önceki seçimde yüzde 10,71 oy almıştı. Rusya yanlısı eski Komünist Partinin mirasını üstlenen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 10,3 oyla parlamentoda 27 milletvekiline sahip olacak. Son seçimde büyük destek kaybına uğrayan BSP, temmuzdaki seçimde yüzde 13,9 oyla 36 milletvekilliği kazanmıştı. Bir öncesi seçimde yüzde 24,08 ile 65 milletvekili kazanıp, parlamentonun en büyük gücü olmayı başaran popülist şovmen Slavi Trifonov’un kurduğu Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi bu kez yüzde 9,5 ile parlamentoda 25 kişilik bir gruba sahip olacak.

Infografik: Yasin Demirci – AA.

İki Parti Lideri Görevinden İstifa Etti

Sağ kesimden Demokratik Bulgaristan (DB) partisi yüzde 6,3 ile 16 sandalye kazandı. DB bir önceki seçimde yüzde 12,64 ile 34 milletvekili çıkarmıştı. Rusya yanlısı ve aşı karşıtı Yeniden Doğuş partisi yüzde 4,9 ve13 sandalyeyle parlamentoda en küçük gruba sahip olacak. Parti bir önceki erken genel seçimlerde yüzde 3 ile barajı aşamamıştı. Seçimde büyük oy kaybı yaşayan DB lideri Hristo İvanov ve BSP lideri Korneliya Ninova ile seçim barajı aşamayan ırkçı VMRO partisinin lideri Krasimir Karakaçanov partilerinin başarısızlıklarının sorumluluğunu alarak görevlerinden istifa etti.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, erken seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmasının ardından parlamentoyu derhal toplantıya çağıracağını bildirdi. Bu arada Değişime Devam (PP) partisi, koalisyon müzakerelerine BSP ile başlayacağını duyurdu. PP lideri Kiril Petkov, koalisyon müzakerelerinde GERB ve HÖH partileriyle hiçbir diyalog kurmayacaklarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı İkinci Turda Seçilecek

Aynı gün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) desteği ile aday olan mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev, oyların yüzde 49,1’ini alarak seçimin 21 Kasım’da yapılacak ikinci tura yükseldi.

Eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi “Bulgaristan‘ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar”ın (GERB) desteklediği Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov, oyların yüzde 26,5’ini alarak ikinci turda Radev’in rakibi oldu.

Seçimde Türk ve Müslümanların tek adayı olan, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, oyların yüzde 9,8’ini alarak 3’üncü sırada yer aldı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler