'Fransa'

Müslüman Avukattan Başörtüsünü Çıkartması İstendi

Fransa'da görevine başlamaya hazırlanan başörtülü avukat adayına yemin töreninde müdahale edildi.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Fransa’nın başkenti Paris’te bir avukat adayı, Paris Barosu Formasyon Okulu’nun (EFB) diploma töreninde “İslamofobik” muameleye maruz kaldı. Revolutionpermenante sitesindeki habere göre, Paris Temyiz Mahkemesi denetiminde stajyer avukatların mesleklerine başlamaları için düzenlenen yemin töreninde avukat adayı kadından başörtüsünü çıkarması istendi.

Başörtüsünü Çıkarmadan Törene Katılamayacağı Söylendi

Törende okul görevlileri, başörtülü olduğunu fark ettikleri “Sara” ismindeki stajyer avukata başörtüsünü çıkarması gerektiği, aksi takdirde salondan atılacağı uyarısında bulundu.

Öğrencinin başörtüsünü çıkarmayı tercih etmediğini belirtmesi üzerine görevliler, Sara’yı görünmemesi için salonun arkasında tenha bir yere oturmaya zorladı.

Sara’nın itirazı üzerine başka bir idareci, genç stajyere başörtüyü çıkarmasını aksi durumda yeminde bulunmasına izin vermeyecekleri tehdidinde bulundu. Görevlilerin tutumuna, salondaki diğer avukat adayları tepki gösterdi.

“Tamamen İkiyüzlü Bir Durum”

Salonda bulunan diğer bir öğrencinin Twitter’dan “Paris Baro Okulu tarafından düzenlenen stajyer avukatlar yemin töreninde, arkasında bulunan başörtülü bir aday avukatın okul yönetimince başörtüsünü çıkarmaya zorlandığını” yazmasıyla olay medyaya yansıdı.

Sara, basın mensuplarına kendisine yönelik “İslamofobik” tutuma ilişkin yaptığı açıklamada, herkesin içinde maruz kaldığı bu “İslamofobik” tutumun kendisini küçük düşürdüğünü aktardı. Yemini sırasında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalan Sara, şunları kaydetti:

“Komik olan, başörtümü çıkarmaya zorlayanlar ve yeminimizi kabul edenler yarım saat sonra kürsüye çıkıp özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşma yaptı. Halbuki kısa süre önce aynı kişiler, beni başörtümü çıkarmaya zorladı. Tamamen ikiyüzlü bir durum.” (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler