Hanau Hanau’daki Irkçı Terör Saldırısında Hayatlarını Kaybedenler Anılıyor

Almanya'da Türkiye kökenlileri de hedef alan Hanau şehrindeki ırkçı terör saldırısının üzerinden 2 yıl geçti.

18 Şubat 2022

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de ırkçı terörist Tobias Rathjen tarafından şehir merkezindeki iki kafeye düzenlenen saldırı sonucu 4’ü Türkiye kökenli 9 kişinin yaşamını yitirmesinin acısı, tazeliğini koruyor. Irkçı terör saldırısının ikinci yılı nedeniyle yarın Hanau’da tören ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Anma Töreni

 

 

İlk olarak saat 11.00’de mezarlıkta düzenlenecek anma törenine katılım, Kovid-19 önlemleri nedeniyle davetli 80 kişiyle sınırlandırıldı.

Anma Kültürü

Christchurch ve Hanau’dan Sonra: Irkçı Saldırıların Kurbanlarını Anmak

14 Nisan 2020

Törene Alman Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Hessen Başbakanı Volker Bouffier, Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky’nin yanı sıra Türkiye’yi temsilen Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Eğitim Genel Müdürü Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ve Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer’in katılması bekleniyor.

Saat 14.30’da Heumarkt meydanında “Terör, ırkçılık ve Müslüman Düşmanlığına Karşı Birlikte” temasıyla düzenlenecek gösteride çeşitli konuşmalar yapılacak.

Irkçı terör saldırısının yaşandığı 21.00-22.00 saatlerinde saldırının yapıldığı yerlerde yaşamını yitirenleri temsilen sırayla balonlar uçurulacak.

Şehirdeki camilerde yaşamını yitirenler için dualar edilecek, ırkçılık karşıtı yürüyüşler yapılacak ve ölenlerin anısı için futbol turnuvası gibi etkinlikler düzenlenecek.

Irkçı Terör Saldırısı

Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 4 Türkiye kökenli vatandaşın de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren 43 yaşındaki ırkçı terörist Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulunmuştu. Saldırgan Rathjen’in avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

Dosya: "Hanau Saldırısı"

Hayrettin Saraçoğlu: “Kardeşim Kara Bir Zihniyete Kurban Gitti”

1 Şubat 2021

Dönemin Başbakanı Angela Merkel saldırıyla ilgili “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” ifadelerini kullanmıştı.

Federal Savcılık tarafından Aralık 2021’de yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında başka kişilerin suç ortağı, azmettirici veya yardımcı olduğuna ya da failin bir sırdaşı bulunduğuna dair yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği bildirilmişti. (AA)

 

** Perspektif’in Hanau terör saldırısı konulu 298. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |