'Kovid-19'

Kanada’da da Kovid-19 Aşıları Çöpe Atılıyor

Kanada'da 13 milyon 600 bin doz Kovid-19 aşısı, kullanım ömrü tamamladığından çöpe gidecek.

Foroğraf: Giovanni Cancemi / Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Kanada Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 2020 yılında ilaç şirketi AstraZeneca ile 20 milyon doz Kovid-19 aşısı alınabilmesi için anlaşıldığı anımsatıldı.

Elde Kalan AstraZeneca Kovid-19 Aşıları

AstraZeneca Kovid-19 aşısı yaptıranlarda kan pıhtılaşması görülmesinin ardından farklı firmaların aşılarının kullanıldığı kaydedilen açıklamada, bunun sonucunda yaklaşık 17 milyon 700 bin doz AstraZeneca aşısının ellerinde kaldığı belirtildi.

Açıklamada, 17 milyon 700 bin doz aşının bağışlanması için çaba harcandığı ancak sınırlı talep ve dağıtım sorunları yaşayan ülkelerin aşıları kabul etmemesi nedeniyle bunun yapılamadığı ifade edildi.

Bakanlık, kullanım ömrünü dolduran 13 milyon 600 bin doz aşının çöpe atılacağını duyurdu.

Tercih Edilen ve Edilmeyip Elde Kalan Aşılar

İlaç şirketi AstraZeneca ile 2020 yılında 20 milyon dozluk aşı anlaşması yapan Kanada’da, çoğunluğu Mart-Haziran 2021 tarihlerinde 2 milyon 300 bin kişiye virüse karşı en az bir doz aşı yapıldı.

AstraZeneca Kovid-19 aşısı yaptıranlarda kan pıhtılaşması görülmesi nedeniyle Kanada, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın aşılarına yöneldi. Kanada, Temmuz 2021’de elinde kalan yaklaşık 17 milyon 700 bin doz aşıyı bağışlayacağını duyurmuştu. Kanadalıların yaklaşık yüzde 85’i Kovid-19’a karşı aşılandı.

Belçika’da da mayıs sonu itibarıyla kullanım ömrü sona eren 436 bin doz Kovid-19 aşısının çöpe atıldığı bildirilmişti. Aynı haberde, temmuz ayında da Moderna firmasının ürettiği 790 bin doz, Pfizer-BioNTech tarafından üretilen 90 bin doz aşının son kullanma ömrünün dolacağı ifade edilmişti. Fransız Le Monde gazetesinin nisan ayındaki haberinde, çoğu gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünya genelinde 240 milyon doz aşının son kullanma tarihinin geçtiği, bu aşıların çoğunun imha edilmeleri için Nijerya’ya gönderildiği belirtilmişti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler