KOVID-19 Almanya’da Korona Nedeniyle Duisburg’ta İlk Defa Ezan Okunmaya Başladı

Almanya’da korona salgını esnasında Duisburg Merkez Camisi’nde artık her akşam ezan okunacak. Amaç, salgın karşısında Müslüman toplumun moralini yükseltmek.

admin 21 Mart 2020

Almanya’da dün akşam Duisburg Merkez Camisi’nden ilk defa ezan sesi duyuldu. 2008 yılında açılan minareli Merkez Camisi’nden 12 yıldır ilk defa şehre ezan sesi yayıldı. Duisburg’taki kiliselerin girişimiyle okunan ezanın arka planı ise hayli ilginç.

Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan DİTİB Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Müdiresi Hülya Ceylan, kendilerine komşu kiliselerden ezan okuma konusunda teklif geldiğini ifade etti. Aynı zamanda Duisburg Merkez Camisi’nin yönetiminde fahri görev yapan Ceylan şöyle dedi: “Almanya genelinde ibadethaneler kapalı olduğu için inançlı insanlarla dayanışma sergilemek isteyen kiliseler sembolik bir mesaj vermek için her akşam 19’da kilise çanlarını çalmaya başladılar. Duisburg’taki komşu kilisemiz de bize her akşam bu dayanışmaya katılıp katılamayacağımızı sordu. Biz de ezanla Müslüman toplumuna manevi destek verebileceğimizi ifade ettik.”

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri"

Ezan Müslümanlar Açısından Ne Anlama Geliyor?

1 Kasım 2018

Salgın Boyunca Her Akşam Duisburg’ta Ezan Okunacak

Duisburg Merkez Camisi’nin 12 yıldır minaresi olduğunu, fakat şimdiye dek hiç bu minarelerden ezan okunmadığını belirten Ceylan, şöyle devam etti: “Salgın nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü durumda ezan okunması Duisburg ve Almanya genelindeki Müslümanlar için çok güzel bir duygu. Kiliselerden teklif gelince biz de Duisburg Belediyesi ve Kriz Masası sorumlularıyla görüşüp gerekli izinleri aldık. Dün akşamdan itibaren artık her akşam toplumumuza dinî cemaatler olarak mesaj vermek için biz de ezan okuyacağız.”

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri"

“Almanya’da Ezan, Açık ve Renkli Toplumun Bir İfadesi”

1 Kasım 2018

Duisburg’ta ilk ezanın ardından Müslüman cemaatten çok güzel tepkiler aldığını belirten Ceylan şöyle devam etti: “Olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Cemaatimiz camiye gelemiyor, cemaatle namaz kılamıyor. Duisburg’taki bu ezanın Müslüman cemaate moral, güç ve teselli vermesini istedik. Birçok Müslüman’dan, ‘Bu zor günlerde bize bu duyguyu yaşattığınız için teşekkür ederiz’ şeklinde dönüşler aldık.”

Ceylan, Almanya genelindeki diğer camilerin de kendilerini arayıp ezan okumak için fikir aldığını ifade ederek şöyle konuştu: “Ezan okuma konusunda şu an yalnızca Duisburg’ta bir çalışma var. Ama diğer şehirlerde kiliselerle ortaklaşa bu tarz girişimler olabilir. Camiler kendi şehirlerinde yerel makamlara başvuru yapabilirler. İnsanlar şu an topluma moral vermek için çare arayışında. Ezan da bu anlamda etkili bir sembol.” (ezk)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:
  • Ube
   2020-03-22 07:04:37

   Çok güzel bir gelişme, Elhamdülillah

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |