Avrupa Birliği (AB) AB: “Göç İçin Oluşturulan Mali Yardım Fonları İşe Yarıyor”

Avrupa Birliği, Türkiye'deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı'nın "göç krizi"ne etkili bir şekilde cevap verdiği ve etkili olduğu görüşünde.

6 Ekim 2021

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu üyesi Oliver Varhelyi, AB’nin Avrupa Güven Fonları ve Türkiye’deki Sığınmacılar için Mali Yardım Programı (FRIT) gibi fonlarla “eşi görülmemiş göç krizlerine etkili şekilde karşılık verildiğini” ve bu fonların işe yaradığını söyledi.

Mali Yardım Fonlarının “Pratik” ve “Somut” Sonuçları

Afgan Mülteciler

Avrupa Birliği Gündeminde "Göçmen Krizi" ve Afgan Mülteciler

20 Ağustos 2021

AB Komisyonunun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Strazburg’da düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’ndaki “Avrupa Güven Fonları ile Türkiye’deki Sığınmacılar için Mali Yardım Programının (FRIT) Uygulanmasına ilişkin rapor” konulu oturumda konuşma yaptı.

Varhelyi, AB Komisyonunun Avrupa Güven Fonları ve FRIT programını kilit öneme sahip bir siyasi ve mali araç olarak gördüğünü, bu fonlar sayesinde Avrupa’yı etkileyen “eşi görülmemiş göç krizlerine etkili şekilde karşılık verildiğini” söyledi. “Fonların işe yaradığını” aktaran Varhelyi, “Bu programlar pratik ve somut sonuçlar vermiştir.” İfadesini kullandı.

Afrika’dan Avrupa’ya Göç Hareketliliği

Afrika’ya yönelik Güven Fonunu örnek gösteren Varhelyi, İtalya ve Malta’ya gelen düzensiz göçmen sayısının daha önceki dönemde yıllık 180 binden 2020’de 35 bine indiğini, bu yıl da şu ana kadar 44 bin olduğunu belirtti.

Düzensiz Göçmenler

İtalya Başbakanı'ndan Avrupa Birliği'ne Düzensiz Göç Eleştirisi

3 Eylül 2021

Varhelyi, Suriye’ye yönelik Güven Fonu ile 2014’ten bu yana 2,3 milyar avro kullanıldığını, 7,8 milyon kişinin bu fonlardan yararlandığını aktardı. FRIT programına değinen Varhelyi, “Bu program çapı ve ulaştığı hedef kitle itibarıyla eşi görülmemiş çaptadır. Düzensiz göç akınlarını durdurmaya büyük katkı yapmıştır, mültecilerin temel ihtiyaçları karşılanmıştır, sağlık ve eğitim hizmetlerinin artırılmasını sağlamıştır.” dedi.

Varhelyi, Avrupa Parlamentosunda fonlar hakkında hazırlanan raporda bu olumlu taraflardan da bahsedilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Varhelyi, AB Komisyonu olarak parlamento üyelerinin dile getirdiği fonların kullanımında şeffaflık ile insan haklarının gözetilmesi konularına da önem verdiklerini ifade etti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |