'Aliya İzzetbegovic'

“Aliya İzzetbegoviç, Mütevazı Koşullarda Daha Rahat Hissederdi”

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegovic'in vefatının 19. yıl dönümü. Özel doktoru Sekib Sokolovic, merhumu anlattı.

Fotoğraf: AA Arşivi.

Eski Yugoslavya döneminde Müslüman Boşnakların dinî ve milli bilincini uyandırmak için mücadele eden ve bu uğurda iki kez hapse atılan, 19 Ekim 2003’te vefat eden, bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in özel doktoru Sekib Sokolovic, merhum Cumhurbaşkanı’yla olan hatıralarını anlattı.

“İzzetbegovic Erişilebilir, Yumuşak ve Merhamet Sahibi Birisiydi”

İnfografik: Kemal Delikmen – AA.

Vefatının 19’uncu yılında Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in özel doktoru Sokolovic, “Hem insan hem de karakter olarak büyük bir insandı. Her anlamda erişilebilir, yumuşak ve merhamet sahibi birisiydi.” dedi.

Emekli kardiyolog Sokolovic, “Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, savaş yıllarının ardından evinde kalp krizi geçirdi. Ben, bu durum üzerine evlerine çağrıldım. Elektrokardiyografi (EKG) çektim ve kalp krizi geçirdiğini anladım. Sonrasında üniversite kliniğini aradım ve odasını hazırlamalarını söyledim.” ifadesini kullandı.

İzzetbegoviç’in tedavi sürecinde doktorların tavsiyelerini dinleyen iyi bir hasta olduğunu söyleyen Sokolovic, “Hem insan hem de karakter olarak büyük bir insandı. Her anlamda erişilebilir, yumuşak ve merhamet sahibi birisiydi. Sahip olduğu merhamet, ona cumhurbaşkanı olsa da kolayca ulaşabilme fırsatı veriyordu. Dinimizin de istediği ‘sadeliği ve merhameti’ kendisinde hissedebilirdiniz. O, dindar ve her anlamda iyi bir insandı.” ifadelerini kullandı.

“Aliya İzzetbegoviç, Mütevazı Koşullarda Daha Rahat Hissederdi”

Cumhurbaşkanlığı uçağı ile yurt dışı seyahatlerinde de İzzetbegoviç’in yanında bulunduğunun altını çizen Sokolovic, “Cumhurbaşkanlığı uçağında, daha fazla konfor sahibi olabilirsiniz ama Cumhurbaşkanı, insanın konforlu ortamlarda her zaman iyi hissetmediğini, mütevazı koşullarda daha rahat hissettiğini söylerdi. O konfor, kendisi için bir şey ifade etmiyordu.” diye konuştu.

Sokolovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İzzetbegoviç’i ziyaret ettiği yılları da iyi hatırladığını dile getirdi. İzzetbegoviç’in iyi bir satranç oyuncusu olduğunu vurgulayan Sokolovic, “Tahran’da bulunduğumuzda, boş bir zamanımızda satranç oynamıştık. İyi bir satranç oyuncusu olsam da kendisi benden çok daha iyiydi.” dedi.

Sokolovic, “Çok mütevazı bir insandı. Bir toplantıya katılmak için Pentagon’a gittik, FBI ve CIA’ya ait güvenlik araçları bizi bekliyordu. Saat 13.00 sıralarıydı ve Cumhurbaşkanı’nın bana, ‘Haydi önce öğlen namazını kılacağız.’ dediğini hatırlıyorum. Onun odasında namaz kıldıktan sonra hareket ettik.” diye konuştu.

“Askerlerimin Yediği Yemekten Verin”

Aliya İzzetbegoviç’in Bosna Hersek’teki savaş yıllarında askerlerine büyük önem verdiğine dikkati çeken Sokolovic, “Savaş koşulları olsa da cumhurbaşkanına iyi bir yemek verilmesi normaldir ancak Aliya, her zaman ‘Askerlerimin yediği yemekten verin.’ derdi ve askerlerle aynı yemeği yerdi.” ifadelerini kullandı.

Sokolovic, İzzetbegoviç’in bu özelliğinin ne kadar büyük bir kişilik olduğunun ispatı olduğunu vurgulayarak Cumhurbaşkanı’nın hem Batı hem Doğu için de büyük bir önem ifade ettiğini, bunun cenazesine olan katılımla da görüldüğünü söyledi.

Aliya İzzetbegoviç

“Bilge Kral” olarak tanınan ve Bosna Savaşı’nı bitiren Dayton Antlaşması’nı Bosna halkı adına imzalayan Aliya İzzetbegoviç, Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanski Şamats şehrinde 1925’te dünyaya geldi.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç, sağlık sorunları nedeniyle 2000’de Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevinden istifa etti, partisinin 2001’deki kongresinde de genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. Bosna Hersek halkına uluslararası arenada tanınan, bağımsız ve egemen bir devlet bırakan Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te başkent Saraybosna’da hayatını kaybetti.

Cenazesine farklı ülkelerden 150 binden fazla kişinin katıldığı Boşnak lider, vefatından önce “şehitlerin arasında mütevazı bir mezara defnedilmek istediğini” vasiyet etmesi üzerine Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’ne gömüldü.

Fikir adamı kişiliğiyle de tanınan Aliya, ardında “Doğu ve Batı Arasında İslam”, “İslam Deklarasyonu”, “Özgürlüğe Kaçışım”, “Tarihe Tanıklığım” ve “Köle Olmayacağız” başlıklı eserlerini bıraktı. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler