NSU Cinayetleri Mehmet Turgut: NSU Terör Örgütünün 5. Kurbanı

Mehmet Turgut, NSU Yeraltı Örgütü tarafından 25 Şubat 2004’te katledildiğinde sadece 25 yaşındaydı. Olay sonrası Alman Polisi adını "Yunus Turgut" olarak kayıtlara geçirdi ve aynı şekilde hakkında hazırlanan iddianamede bu isim yer aldı. Irkçı cinayete kurban giden Mehmet Turgut’u anıyoruz.

Alihan Alıcı 25 Şubat 2020

Mehmet Turgut, 2 Mayıs, 1977’de Elazığ’ın Kovancılar ilçesine bağlı Kayalık köyünde Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Berivan ve Mehmet Hanifi çiftinin çocuğu olan Mehmet çocukluk ve gençlik yıllarını da yine bu köyde geçirir. Babaları, Mehmet ve kardeşi Yunus Turgut’a kimlik çıkartmak için nüfus dairesine gittiğinde, nüfus memuru, bu iki kardeşin doğum yılını yanlış yazınca Mehmet, 1979 doğumlu olarak, kardeşi Yunus ise 1977 doğumlu olarak nüfusa kayıt edilir. Mehmet ve Yunus, büyüdüklerinde ise, kimlikleri değiştirip, değiştirdikleri kimliklere kendi fotoğraflarını yapıştırsada kimlikte Mehmet Turgut kütükte Yunus Turgut, Yunus Turgut ise Mehmet Turgut olarak kalır.

Ailesinin geçim sıkıntıları sebebiyle Almanya’ya gitmeyi kafasına koyan Mehmet Turgut, babasının bulduğu borç parayla, ilk kez 1994’te Almanya’ya giderek iltica eder. İltica başvurusu reddedilen Turgut, bir sene sonra Türkiye’ye geri gönderilir. 1998’de tekrar Almanya’nın Hamburg şehrine giden Mehmet’in iltica başvurusu yine reddedilir ve 2000’de bir döner dükkanında sahte bir kimlikle kaçak olarak çalışırken polis tarafından yakalanarak 2. kez Türkiye’ye gönderilir. Mehmet, pes etmez ve bu sefer farklı bir yola başvurur. 2003’de önce Ukrayna’nın Charkow şehrine gider ve akabinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da iltica talebinde bulunur. Mehmet Avusturya’dan da olumlu cevap alamayınca 3. kez kaçak olarak Almanya’nın kuzeyinde bulunan Stralsund şehrine girmeyi başarır. Burada dönercilerde ve elma bahçelerinde çalışan Mehmet, oturma izni olmadan Almanya’da yaşadığı ve çalıştığı için 6 hafta hapis cezasına çarptırılır. Cezasını çektikten sonra ise, Hamburg’daki sığınmacılar kampına gönderilen Mehmet daha sonra Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bulunan Rostock-Totenwinkel şehrinde, Neudierkower Weg 2 sokağında köylüsü Haydar Ay tarafından işletilen “Mr. Kebab Grill” döner dükkanında kaçak olarak çalışmaya başlar.

Cinayet Günü

Cinayet günü 25 Şubat’da da Mehmet 9.30-10.00 arası kahve yapar, döner etini hazır eder ve döner fırınını ısınması için açar. Sıkça dükkana uğrayan müşterilerden biri olan ve daha sonra duruşmada şahit de olacak Kel.’e kahvesini verir. Müşteri kahvesini içtikten sonra özel bir durum farketmeden saat 10 civarından dükkandan ayrılır. Yaklaşık 10 dakika sonra 10.10 sularında ise müşterilerin kullanma izni olmayan, karavanın yan girişinden birisi içeri girer. Mehmet Turgut yüzünü o yöne çevirdiğinde ise kendisine doğrultulan silah ile karşılaşır. Saldırganın “Yat, Yat, Yat” diye bağırması üzerine Mehmet karşılık vermeden yere yatar ancak bir daha kalkamaz. Bu esnada içeri bir kişi daha girer, yerde yatan Mehmet’e Ceska 83 tipi silah ile 4 el ateş açarlar. Mehmet’in sağ kalma şansı yoktur. Kurşunun biri kafasına, bir diğeri ensesine, üçüncü kurşun ise boğazına isabet eder. Bir kurşun ise Mehmet’i ıskalar.

NSU Cinayetleri

Enver Şimşek: NSU Cinayet Serisinin İlk Kurbanı

9 Eylül 2019

Karavanın İçerisinde Kanlar İçinde Yatarken Buldu

Mehmet Turgut, köylüsü olan, kendisinden 19 yaş büyük olan Haydar Ay’ın döner dükkanında çalışıyordu. Ay, dükkanı normal şarlarda her gün kendisi açıyordu. O gün de dükkanı kendisi açacakken işleri sebebiyle gecikmişti. Haydar Ay, 23 Ekim 2013’te gerçekleşen 49. duruşma gününde; Mehmet’e kendisi gelmeden dükkanı açmaması gerektiğini söylediğini, aslında saat 10’da dükkanı kendisinin açmayı planladığını dile getirmişti. Lakin, Dierkhofer Höhe sokağında yoğun trafiğe yakalandığını ve bu sebepten dolayı saat 10.15’te dükkana varabildiğini ekledi. Vardığında ise, bir karavandan oluşan dükkanın tezgahının dışa doğru açık ve kapısının kapalı olduğunu fark ettiğini söyleyen Ay, sonra arabasını park edip üç-dört defa Mehmet’e araçtaki malzemeleri taşımak için seslendiğini belirtti. Cevap gelmemesi üzerine Mehmet’in gazete okuyup kahve içtiğini düşünen Ay, karavanın kapısını açtığında ise Mehmet’i ayakları kapıya doğru yerde yatılı bir vaziyette hatırladığını dile getirmişti. Mehmet’in kaldırıp ne olduğunu öğrenmeye çalışırken, boğazında kan fark ettiğini ve akabinde imdat çağrısına yetişen bir Almana telefonunu ambulans ve polisi çağırabilmesi için attığını açıklamıştı.

Sanık Muamelesi Yaptılar

Cinayet sonrası Haydar Ay ve yakınları ise polis tarafından baskı altına alınır. Birçok kez ifadeye çağrılan Ay, Mehmet, yani onların deyimiyle Yunus’u nereden tanıdığı ile ilgili sorulara muhatap olur. Öyleki bir defasında, Nürnberg’den yanına gelen biri tarafından 10-13 saat arası sorgulanan Ay, adeta bir sanık muamelesi görür . Kısa bir süre sonra Haydar Ay, yakınları ve köylüleri tarafından da bir suçlu gibi karşılanır ve öldürülmek istenen aslında kendisi olduğu ve kazara Mehmet Turgut’un katledildiği konuşulmaya başlar. Netice itibari ile, polis ve çevre baskıları sonucu olarak, Haydar Ay 2007 yılında dükkanını kapatıp Rostock şehrini terk eder.

Dosya: "NSU Terörü"

NSU: Irkçı İnfazları Destekleyen Neonaziler Hâlâ Aramızda

1 Eylül 2018

Mehmet Nasıl Biriydi?

Babasının adını taşıyordu Mehmet. Fatma, Cihan, Mustafa, Yunus ve Ahmet Turgut’un abisiydi. Ailesini herşeyden çok seven, iyi bir insandı. Sakin ama düşünceli, neşeli ve sevecen bir kişilikti Mehmet Turgut. Sporu seven ve sıkça futbol oynayan bir gençti. Almanya’ya bir umut ile gelen Mehmet, 3. kez Almanya’ya girmeyi başardığında, bu ülkede kalmayı da başarır. Hayal eder Mehmet; Evlenmeyi, bir yuva kurmayı ve çocuk sahibi olmayı hayal eder. Babasının “Oğlum gitme Almanya’ya, burada kal. Burada evlen.” demesine karşılık olarak “Baba, burada ne ile yaşayacağız? Bize bakıyor, karnımızı doyuruyorsun ama ne zamana kadar senin kazandığın parayla yaşayacağız? Ben kendi işimi kurmak istiyorum. Ben Almanya’ya gitmek istiyorum” der ve nihayetinde babası da oğlunu ikna etme çabalarından vazgeçer. Mehmet Turgut ailesine yük olmak istemez ve hayalleri ile birlikte Almanya’nın yolunu tutar.

Almanya

 "NSU Cinayetlerinde Çok Önemli Sorular Yanıtlanmadı"

5 Kasım 2018

Mehmet Turgut’un Ailesi Ne Durumda?

Yunus Turgut 

Mehmet’in kardeşi Yunus Turgut da Rostock şehrinde belli bir süre kalır ve Mehmet’in ölümünden birkaç ay önce Türkiye’ye geri döner. Yunus Turgut için Ankara’ya gelen Alman polisi, saatlerce ifade alır ve düşmanların kim olduğunu sorar. Yunus Turgut polisin kendisine, “Aslında seni öldüreceklerdi, isim yanlışlığından ötürü Mehmet suikastçiler tarafından öldürüldü” dediğinin altını çiziyor. 

Eşi Songül ile Kayalık köyünde yaşayan ve çiftçilik yapan Yunus, abisini toprağa verdikten kısa bir süre sonra anne ve babasının köyden ayrıldığını, babası Hanifi’nin abisinin vefatı sonrası parkinson ve şeker hastalığına yakalandığını, annesinin ise et ve kemikten ibaret kaldığını söylüyor.

Mustafa Turgut

Mehmet Turgut’un kardeşi olan Mustafa Turgut, abisine “Memo” diye hitap ettiğini ve onu “Memo” olarak hatırlayacağını söylüyor. Abisinin vefatı esnasında 12 yaşında olduğunu ve Almanya’nın Mehmet Turgut için bir umut olduğunu sözlerine ekliyor. Mehmet’i tabutun içinde memleketine getirdiklerinde babasının naaşını son kez görmek istediğini ve oğlu Mehmet’i alnından öptükten sonra, “şimdi defnedebilirsiniz” dediğini belirtiyor.

Annesinin her gün Mehmet’in mezarına gittiğini söyleyen Mustafa, babasının ise sakin kaldığını ve sabırlı olduğunu cümlelerine ekliyor. Cinayetten sonraki süreci de “kabüs” olarak nitelendiren Mustafa, köyde abisinin ölümüyle ilgili hızlıca dedikoduların yayıldığını söylüyor. Mehmet Turgut hakkında “Oğlun Almanya’da kesin uyuşturucu satıyordu” diyenlerin olduğu gibi, “Haydar’ın suçuydu” diyenlerin de olduğunu ekliyor. Mustafa, hatta bazılarının “Siz oğlunuzu kendiniz öldürdünüz” dediğini bile belirtiyor. Kısa bir süre sonra babasının köyden ayrılmaya karar verdiğini ve annesi ile birlikte Elazığ’a taşındığını sözlerine ekliyor Mustafa Turgut.

Mehmet Turgut’u Öldürenler Kimdi?

Mehmet Turgut’u öldürenler 4 Kasım 2011 tarihinde Eisenach şehrinde bir karavanda ölü olarak bulunan ve “NSU-Üçlüsü” olarak adlandırılan beyin takımının ikisi, Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’tı. Turgut NSU’nun öldürdüğü Enver Şimşek ( 9 Eylül 2001/ Nürnberg), Abdurrahim Özüdoğru (13 Haziran 2001/ Nürnberg), Süleyman Taşköprü ( 27 Haziran 2001/ Hamburg) ve Habil Kılıç ( 29 Ağustos 2001/ Münih) sonrası bu terör örgütünün 5. kurbanı olarak kayıtlara geçti.

Federal Kriminal Dairesi adli tıp raporuna göre, Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt intihar etti. 4 Kasım 2011 tarihinde Eisenach devriye ekiplerinden polis Frank M. ve Uwe S.’ye karakoldan şüpheli bir karavanı incelemek üzere anons geçilir. Frank M.’nin NSU davası ile ilgilenen Münih mahkemesinde yaptığı açıklamada, devriye arabası ile içinde iki banka soyguncusunun olduğu tahmin ettikleri karavana yaklaşmak üzereyken, ateş açıldığını duyduklarını ifade etti. Adli tıp raporuna göre, önce Mundlos, Böhnhardt’ı öldürüyor ve sonrasında intihar ediyor. Polis vardığında ise, her ikisi ölü olarak ele geçiriliyor.

Biz de Perspektif ailesi olarak NSU terör örgütünün kurbanlarından Mehmet Turgut’u rahmetle anıyoruz.

Alihan Alıcı

Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimini sürdüren Alihan Alıcı, göç sosyolojisi alanında çalışmalar yürütmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar