Kovid-19 Hollanda’da Ezanlar Kovid-19 İçin Okundu, Tepkiler Olumlu

Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle ibadete ara verilen camilerde Müslüman topluma moral vermek adına açıktan ezan okunması uygulamasına geçildi.

admin 28 Mart 2020

Avrupa’nın pek çok yerinde Kovid-19 nedeniyle ibadete ara verilen camilerde Müslüman topluma moral vermek adına açıktan ezan okunması uygulamasına geçildi. Hollanda’nın Rotterdam şehri başta olmak üzere pek çok şehrinde bulunan camilerde ezan cuma vakti dayanışma amaçlı açıktan okunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle toplumun içerisinde bulunduğu sıkıntılı duruma manevi destek vermek adına Hollanda Kiliseler Birliği’nin geçen hafta çarşamba günü başlattığı kilise çanlarını çalma yönündeki kararına Hollanda Müslümanlar ve Devlet Arasında İletişim Organı CMO ve Rotterdam ve çevresinde faaliyet gösteren cami derneklerinin çatı kuruluşu olan SPIOR da destek verdi. İlk olarak CMO’ya üye biri Türk diğeri Arap iki farklı camide birbirini takip eden iki perşembe sela verilmesi ve dua edilmesi şeklinde sesin dışarıya verildiği okumalar yapıldı.

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri"

Ezan Müslümanlar Açısından Ne Anlama Geliyor?

1 Kasım 2018

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Güney Hollanda Kurumsal İletişim Başkanı Kenan Aslan Perspektif’e verdiği demeçte, Hollanda Kiliseler Birliği’nin kararının ardından CMO ve SPIOR’un da desteğiyle hemen harekete geçtiklerini ve Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Uden şehirlerindeki camilerde cuma günü açıktan ezan okumaya başlandığını aktardı. Hollanda’nın genelinde bu uygulamaya geçildiğini ve açıktan ezan okuyan camilerin sayısının önümüzdeki haftalarda daha da artacağını aktaran Aslan, “anayasal bir hakkımız olmasına rağmen bilhassa son yıllarda tırmanışa geçen islamofobik eylemlerden dolayı camilerimiz ezanı açıktan okumama yönünde bir tutum benimsemişlerdi. Ancak bu gelişmeyle birlikte böyle bir uygulamaya geçtik.” dedi.

“Olumlu Tepkiler Alıyoruz”

Açıktan ezan okunmasına gelen tepkilerle ilgili olarak Müslümanlar tarafından bu gelişmenin beklenildiği üzere özlem ve sevinçle karşılandığını ancak asıl süpriz tepkileri Hollandalı komşularından aldıklarını belirten Aslan, “Uden’deki şubemizde zaten öğle ve ikindi ezanları açıktan okunuyordu ve o bölgedeki Hollandalılar ezan sesine alışıktı. Ancak oradaki arkadaşlarımız bu hafta okunan ezana komşularının çok daha farklı tepkiler verdiklerini, caminin yanından geçenlerin ilk defa duyuyormuş gibi durup ezanı dinlediklerini aktarıyorlar.” dedi.

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri"

Avrupa Ses Sahasında “İslam’ın Sesi”: Hollanda’da Ezan

1 Kasım 2018

Arnhem şubesinde de okunan ezan sonrası bir Hollandalının camiye gelerek “Ne güzel siz de bu konu karşısında duyarlısınız, insanlara destek olmaya çalışıyorsunuz” dediğinin kendilerine iletildiğini söyleyen Aslan, şu anda ezanların açıktan okunmasıyla ilgili Hollanda kamuoyunda ve medyasında oldukça olumlu bir yaklaşım gözlemlediklerini belirtti. Aslan ayrıca, önümüzdeki hafta ezanın Hollanda’nın en büyük ulusal kanalında bir programda yayımlanacağını, kendisinin de aynı programda Kuran okuyacağı bilgisini paylaştı.

Dayanışma Amacıyla Ezanlar Çoğalıyor

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Duisburg şehrinde Kovid-19 tedbirleri kapsamında camiler kapalı olduğu için Müslüman topluma moral vermek amacıyla ilk defa ezan okunmaya başlamıştı. Ardından Hannover ve Garbsen’deki camilerde de ezan okunması için izin alınmıştı.

Fransa’daki diğer birçok cami gibi salgın nedeniyle halka kapalı olan Lyon Büyük Camii’nde de “mevcut sağlık durumunun önemine binaen tüm Fransız halkını etkileyen koronavirüse karşı cesaret ve özveri ile kamu hizmetlerinde ve hastanelerde mücadele veren erkek ve kadınları desteklemek” amacıyla 25 Mart Çarşamba günü saat 19’da ışıkları yakılarak 25 metrelik minareden akşam ezanı okunmuştu. (P)

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri" 2 Kasım 2018

Avrupa’da Ezan: Bir Çatışma Kaynağı Mı, Yoksa Dinî Çoğulculuğun Göstergesi Mi?

Avrupa’da ezan tartışması, yalnızca “ezan” etrafında yaşanan bir tartışma değil. Bu tartışmada ezanın fonksiyonu, Müslümanların kitlesel tepkileri göğüsleyebilme yeteneği ve kamusal alan gibi konular da yeniden ele alınıyor.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |