Düzensiz Göçmenler İtalya’ya Ulaşmaya Çalışan 125 Kişilik Göçmen Grubu Kurtarıldı

İtalya Sahil Güvenliği, Lampedusa Adası açıklarındaki kayalıklara sığınan 125 düzensiz göçmeni kurtardı.

10 Eylül 2021

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, 9 Eylül günü sabah erken saatlerde iki ayrı tekneyle Tavşan Adası kıyılarındaki kayalıklarına ulaşan ve burada mahsur kalan 125 kişilik göçmen grubunun tespit edildiği belirtildi.

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

Düzensiz göçmenleri taşıyan teknelerden birinin battığı da ifade edildi. İtalya Sahil Güvenliğine ait iki devriye botunun 49’u kadın, 20’si çocuk 125 kişiyi kurtardığı, dalgalı deniz sebebiyle kurtarma operasyonun zor şartlarda yapıldığı kaydedildi. Lampedusa’ya getirilen düzensiz göçmenlerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Bu arada, İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, yılbaşından bu yana İtalya’ya deniz yoluyla ulaşan düzensiz göçmen sayısı bugün itibarıyla 40 bin 815 oldu. Geçen yıl aynı dönemde bu sayının 20 bin 373 olduğu belirtildi.

Akdeniz’deki Düzensiz Göç Rotası

Anatomi Serisi

Refakatsiz Mülteci Çocuk Kimdir?

6 Eylül 2020

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Yaz aylarında deniz ve hava koşullarının iyi seyretmesi sebebiyle söz konusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor.

Akdeniz‘i geçebilen göçmenlerin Avrupa’da ilk ulaştıkları yer, İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |