'Düzensiz Göçmenler'

İtalya’ya Ulaşmaya Çalışan 125 Kişilik Göçmen Grubu Kurtarıldı

İtalya Sahil Güvenliği, Lampedusa Adası açıklarındaki kayalıklara sığınan 125 düzensiz göçmeni kurtardı.

Fotoğraf: İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı - Guardia Costieria.

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, 9 Eylül günü sabah erken saatlerde iki ayrı tekneyle Tavşan Adası kıyılarındaki kayalıklarına ulaşan ve burada mahsur kalan 125 kişilik göçmen grubunun tespit edildiği belirtildi.

Düzensiz göçmenleri taşıyan teknelerden birinin battığı da ifade edildi. İtalya Sahil Güvenliğine ait iki devriye botunun 49’u kadın, 20’si çocuk 125 kişiyi kurtardığı, dalgalı deniz sebebiyle kurtarma operasyonun zor şartlarda yapıldığı kaydedildi. Lampedusa’ya getirilen düzensiz göçmenlerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Bu arada, İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, yılbaşından bu yana İtalya’ya deniz yoluyla ulaşan düzensiz göçmen sayısı bugün itibarıyla 40 bin 815 oldu. Geçen yıl aynı dönemde bu sayının 20 bin 373 olduğu belirtildi.

Akdeniz’deki Düzensiz Göç Rotası

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Yaz aylarında deniz ve hava koşullarının iyi seyretmesi sebebiyle söz konusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor.

Akdeniz‘i geçebilen göçmenlerin Avrupa’da ilk ulaştıkları yer, İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler