Fransa Fransa’da Yeni Yıldan Umutlu Olanların Oranı Düşük

Yapılan bir araştırmaya göre, Fransa'da halkın büyük kısmında yeni yılın salgın ve ekonomik kriz gölgesinde geçeceği beklentisi hakim.

31 Aralık 2021

Fransa’da halkın çoğunluğu yaşanan ekonomik sıkıntılar ve sağlık krizi kaynaklı sorunların devam edeceği gerekçesiyle yeni yıla iyimser girmiyor.

Yeni Yıldan Umutlu Olanların Oranı Yüzde 17

2022 Fransa Seçimleri

Fransa'da Halkın Büyük Kısmı Göçü Tehdit Olarak Görüyor

27 Ekim 2021

Odoxa BackBone-Consulting Araştırma Enstitüsü, Le Figaro için Fransızların 2022’ye girerken beklenti ve düşüncelerine ilişkin anket yaptı.

Ankete göre, Fransa’da halkın yüzde 59’u yeni yılın 2021’e göre çok farklı geçmeyeceğini, özellikle sağlık alanında yaşanan krizin devam edeceğini belirtirken yüzde 23’ünde gelecek günlerin daha da kötüleşeceği, Fransa’yı kötü senaryoların beklediği görüşünde.

Yeni yılın güzel başlayacağını umanların oranı ise yüzde 17’de kaldı.

Fransızlar Bitkin ve Yorgun

"Ayrılıkçılık Yasası"

Fransa Olağanüstü Hâlden Çıkmaya Niyetli Değil

7 Mart 2021

Yüzde 85 Kovid-19 nedeniyle 2022’nin salgın gölgesinde geçeceğini düşünürken Fransızların önemli bir kısmında da bu durum nedeniyle bitkinlik ve yorgunluk hakim. Ülkede 10 kişiden 6’sı, gelecek aylarda Sarı Yelekliler protestolarına benzer büyüklükte sosyal bir hareketlilik görüleceği endişesini taşırken Fransızların yüzde 49’unda ekonomik kriz korkusu var.

Yüzde 53, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçiminin çok farklı geçmeyeceğini mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçileceğini düşünürken yüzde 28 sağcı aday Valerie Pecresse’in seçileceği görüşünde. Aşırı sağcı adaylar Marine Le Pen veya Eric Zommour‘un seçileceğini düşünenler ise yüzde 22 olarak ankete yansıdı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |